Rašytojai ne kartą leido savo personažams keliauti laiku ir patirti nuotykių. Naujausi tyrimai rodo, kad kelionės laiku nėra tokios neįmanomos, kaip atrodo.
Fizikų grupė, vadovaujama Masačiūsetso technologijos universiteto mokslininko Setho Lloydo, aiškinosi, kaip kai kurie likimo vingiai gali būti pakreipti kita linkme esant galimybei keliauti laiku.
Kaip tikina S. Lloydas, kelionė laiku padaro įmanoma tai, kas atrodo paradoksalu ir neįtikima.
Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad kiekviena kelionės laiku teorijos atspirtis – vadinamasis „senelio paradoksas“: sąvoka „senelio paradoksas“ reiškia situaciją, kai keliautojas laiku patenka į praeitį, nužudo savo senelį ir taip užkerta kelią savo paties egzistencijai, o tai taip pat reiškia, kad užkertamas kelias ir būsimai žmogžudystei.
Taip susidaro itin paradoksali situacija.
1990 m. Oksfordo universiteto fizikas Davidas Deutschas teigė, kad įmanomas nesuderinamumas tarp to, ką keliautojas laiku prisimena iš praeities ir to, ką jis praeityje iš tiesų patyrė. Taigi žmogus gali prisiminti nužudęs savo senelį, nors iš tiesų jis to nepadarė.
Fizikui S. Lloydui atrodo priimtinesnė teorija, kai kelionės laiku užkerta kelią tokiems nesuderinamumams. Jo teorija atmeta mintį, kad keliautojas laiku gali užkirsti kelią savo egzistencijai: grįžimas atgal į praeitį ir nusikalstama veika, kuri gali sukelti paradoksus ateityje, yra neįmanomi dalykai. „Mūsų teorija tarsi cenzūruoja paradoksalias situacijas“, – „Science News“ cituoja mokslininką.
„Jei pirminės sąlygos nors kiek pakeičiamos, paradoksali situacija niekada nesusiklostys. Tai yra teigiamas požymis, tačiau tai taip pat reiškia, kad jeigu kada nors pakliūsi per plauką nuo paradoksalios situacijos, nežymūs pokyčiai gali virsti labai dideliais pokyčiais“, – pastebi mokslininkas iš JAV Charlesas Bennettas.
Pavyzdžiui, pagal S. Lloydo teoriją, tikėtina, kad kulka, kuri vėliau bus naudojama nužudyti senelį, bus su defektais arba ginklas lemiamą akimirką tiesiog neiššaus – bet koks mėginimas nužudyti senelį bus nesėkmingas.
S. Lloydo teoriją kritikuoja ir Danielis Gottesmanas – esą tokios situacijos labai retos ir dažniausiai nepakeičiamos. D. Gottesmanas akcentuoja, kad kai kalbama apie kelionę laiku, reikia tikėtis paradoksalių situacijų – jos neišvengiamos.
Kelionės laiku teorijų egzistuoja ne viena ir tik skonio reikalas, kuria tikime. Mokslininkų teigimu, dar negreitai bus įminta kelionės laiku mįslė.