Naują kompiuterinę technologiją pasitelkę britų mokslininkai ketina įminti seną mįslę ir atsakyti, kas atsirado pirmiau – višta ar kiaušinis.
Jie mano, kad pirmiau atsirado višta, praneša naujienų agentūra AFP.
Sheffieldo ir Warwicko universitetų mokslininkai teigia, kad paslaptis slypi kiaušinio lukšte, o tiksliau, vištų proteine, kuris būtinas kiaušinio lukštui suformuoti.
Mokslininkai jau žinojo, kad proteinas voclodedinas–17 (OC-17) dalyvauja kiaušinio lukšto formavime, tačiau nauja technologija leido jiems pademonstruoti, kaip tai iš tikrųjų vyksta.
Kompiuterinėje simuliacijoje proteinas OC-17 veikė kaip katalizatorius, paskatinęs kiaušinio lukštą sudarančių kristalų formavimąsi – jis prisikabino prie kalcio karbonato dalelių.
Proteinas OC-17 procese dalyvavo tol, kol kristalo branduolys tapo pakankamai didelis, kad augtų pats, o tada pasišalino, kad galėtų pradėti procesą iš naujo.
Kiaušinio lukštas susiformuoja, kai tai per trumpą laiką nutinka daugybę kartų.
„Supratimas, kaip vištos pagamina kiaušinio lukštą, yra pats savaime žavus, tačiau jis duoti užuominų apie naujų medžiagų ir procesų kūrimą“, – teigė vienas tyrimo autorių Johnas Hardingas iš Sheffieldo universiteto.
„Gamta atrado pažangių sprendimų, kurie gali praversti bandant išspręsti įvairias medžiagų mokslo ir technologijos problemas. Iš jų galime daug ko pasimokyti“, – pridūrė jis.