Faktas, kad medžiagos ir antimedžiagos dalelės naikina vienos kitas, ilgai glumino fizikus, bandančius suprasti, kaip gyvybė, visata iš viso egzistuoja.
Tačiau nauji dalelių greitintuve vykdomų eksperimentų rezultatai leidžia manyti, kad šias varžybas vis dėlto laimi medžiaga, praneša SPACE.com.
Eksperimentas parodė, kad medžiagos pagaminama 1 proc. daugiau nei antimedžiagos, o tai gali tapti užuomina apie tai, kaip prasidėjo mūsų medžiagos dominuojama egzistencija.
Dabartinė teorija, žinoma Standartinio dalelių fizikos modelio vardu, numatė kai kuriuos medžiagos ir antimedžiagos simetrijos nukrypimus, tačiau to neužteko paaiškinti, kaip mūsų visata susiformavo beveik vien tik iš medžiagos, o antimedžiagos aptinkami tik pėdsakai.
Tačiau naujausių tyrimų metu nustatytas naujo masto medžiagos ir antimedžiagos disbalansas, peržengiantis Standartinio modelio prognozuotus nukrypimus. Fizikai nustatė, kad B mezonų dalelėms suirus atsirandančių miuonų ir antimiuonų kiekiai skiriasi 1 proc.
Tai nustatyta išanalizavus 8 metus kauptus „Tevatron“ greitintuvo netoli Čikagos esančioje Fermi (Fermio) laboratorijoje duomenis.
„Daugumai mūsų pamačius rezultatus sukilo šiurpuliukai. Mes žinojome, kad matome kažką, esantį už visko, ką teko matyti anksčiau, ribų ir už ribų to, ką gali paaiškinti dabartinės teorijos“, – teigė dalelių fizikas Stefanas Soldneris-Remboldas iš Mančesterio universiteto Didžiojoje Britanijoje.
„Tevatron“ greitintuve ir jo didesniajame pusbrolyje Didžiajame hadronų greitintuve (LHC) Šveicarijoje gali būti vykdomi medžiagos ir antimedžiagos dalelių susidūrimai ir sukuriame energija bei naujos dalelės ir antidalelės. Šiaip antidalelės sukuriamos tik ekstremalių įvykių metu, pavyzdžiui, vykstant branduolinėms reakcijoms ar mirštant žvaigždėms išsiskiriant kosminiams spinduliams.
Iš 500 mokslininkų sudarytos komandos stebėjimai kol kas apsiriboja tik keliais stebėtais susidūrimais, tačiau fizikai tyrimus tęs, rinks duomenis ir tobulins savo medžiagos ir antimedžiagos kovos dėl būvio analizę.