Šveicarijos mokslininkai sukūrė naujos kartos lazerį, kuris gali pakeisti mokslo galimybių ribas, praneša Sciencedaily.com.
Jie sukūrė patį mažiausią lazerį, kurį varo elektros energija. Prireikė pusantrų metų, kol idėja tapo realybe.
Mažiausias pasaulyje lazeris, nufotografuotas skenuojančiu elektronų mikroskopu. ETH Zurich nuotr. |
---|
Lazeris tėra tik 30 mikrometrų ilgio ir 8 mikrometrų aukščio. Lazerio bangos ilgis yra 200 mikrometrų. Tai reiškia, kad pats lazeris yra mažesnis negu jo sukuriamos bangos ilgis. Tai yra pirmas toks išrastas lazeris mokslo istorijoje.
Lazerio kūrėjas Christophas Waltheris teigia: „Iki šiol buvo manoma, kad lazeris negali būti mažesnis už jo sukuriamą bangą. Tačiau man ir mano komandai pavyko paneigti šią teoriją. Mes peržengėme mokslo ribas.“
„Užuot būtume sukūrę įprastinį optinio pagrindo rezonatorių, mes jį pakeitėme elektroniniu. Tai ir padėjo mums pasiekti neįtikėtiną rezultatą, – teigia mokslininkas. – Atsisakydami optikos principų lazerių gamyboje ir taikydami elektroninius rezonatorius, galime pamėginti sukurti dar mažesnius mikrolazerius. Jei mums pavyks dar labiau ištobulinti šį mikrolazerių tipą sumažinant tranzistoriaus dydį, tada ši technologija galėtų būti panaudota mikroprocesorių gamyboje ir tai gerokai padidintų jų duomenų perdavimo greitį.“