Europa pasirinko vietą, kurioje norėtų statyti didžiausią pasaulyje teleskopą. Jis iškils Čilėje, ant 3 km aukščio Cerro Armazones kalno.
Didžiojo Europos teleskopo (E-ELT – European Extremely Large Telescope) veidrodis bus 42 metrų skersmens, taigi beveik 5 kartus platesnis nei geriausių dabartinių teleskopų, rašo BBC.
ESO nuotr. |
---|
Astronomai teigia, kad naujos kartos observatorija bus tokia galinga, kad galės užfiksuoti uolines planetas, esančias už Saulės sistemos ribų. Ji taip pat galės mokslininkams suteikti daugiau informacijos apie juodųjų skylių prigimtį, galaktikų formavimąsi, po Visatą pasklidusią paslaptingą „tamsiąją medžiagą“ ir net dar paslaptingesnę „tamsiąją energiją“, kuri, atrodo, vis didėjančiu greičiu plečia kosmosą.
Manoma, pradžia E-ELT statybai bus duota jau šių metų pabaigoje.
Projektą įgyvendinanti Europos pietinės observatorijos (ESO)organizacija sako tikinti, kad teleskopas gali pradėti veikti jau iki 2018 metų. Projekto vertė, manoma, siekia apie milijardą eurų.
Sprendimą dėl teleskopo įrengimo vietos priėmė organizacijos taryba, kelerius metus studijavusi kitas galimas vietas, tarp kurių buvo kitos Čilės vietovės bei Kanarų salos Ispanijoje.
Cerro Armazones yra tik už 20 kilometrų nuo Cerro Paranal, kur įrengtas Labai didelis teleskopas – tarpusavyje sujungtų teleskopų sistema. Keturių iš jų veidrodžių skersmuo siekia 8,2 metro.
Didysis Europos teleskopas, ESO nuotr.
Kaip ir Paranal, Armazones taip pat gali pasiūlyti puikias sąlygas dangaus stebėjimui. Bent 320 naktų per metus dangus čia būna visiškai giedras.
Teleskopo kūrimas tapo tikru iššūkių. Neįmanoma sukurti vientiso tokio dydžio veidrodžio, tad jis bus sudarytas iš 984 šešiakampių segmentų, kurių kiekvieno dydis – 1,45 metro.
Tad teleskopas galės surinkti 15 kartų daugiau šviesos nei šiuo metu naudojami didžiausi optiniai teleskopai. Jis taip pat galės pateikti 15 kartų ryškesnius vaizdus nei gaunami Hubble kosminiu teleskopu.