Barackas Obama išdėstė planus iki 4-ojo šio amžiaus dešimtmečio vidurio į Marso orbitą nusiųsti astronautus, o galiausiai šioje planetoje ir nusileisti.
Kennedy kosminiame centre Floridoje kalbėdamas JAV prezidentas pažymėjo, kad naujas kosmoso tyrimo planas amerikiečius toliau Mėnulio ir į Marsą nuves dar jam gyvam esant, rašo telegraph.co.uk.
„Dar tikiuosi to sulaukti ir pamatyti. Galiausiai, niekas nėra labiau įsipareigojęs dėl pilotuojamų kosminių skrydžių, žmonių atliekamų kosmoso tyrimų nei aš. Tačiau tai turime atlikti protingai“, – dėstė B. Obama.
Anot jo, 6 mlrd. padidintas NASA biudžetas paskatins Saulės sistemos tyrimus, suintensyvins stebėjimus Žemėje, galinčius padėti geriau suprasti vykstančius klimato pokyčius, parems privačias kosmoso kompanijas, kurios, anot jo, sudaro Amerikos kosmoso programos pamatus.
B. Obama teigė tikįs, kad iki 2025 metų naujas ilgus atstumus galintis įveikti erdvėlaivis nugabens įgulas „už Mėnulio, gilyn į kosmoso platybes“, o galiausiai astronautai bus nusiųsti į asteroidą.
„Iki 4-ojo dešimtmečio vidurio, manau, galėsime pasiųsti žmones apskrieti Marsą ir saugiai sugrįžti į Žemė. Kitas žingsnis bus nusileidimas Marse“, – pridūrė jis.
Tačiau jis pridūrė nematantis tikslo po 40 metų vėl sugrįžti į Mėnulį. „Tiesiog turiu gana tiesiai pasakyti – mes ten jau buvome. Dar yra daugybė kosmoso, kurį turime ištirti, daugybė dalykų, kuriuos turime sužinoti“, – sakė JAV prezidentas.
Baltieji Rūmai turėjo gintis nuo kritikos dėl prezidento sprendimo pasisakyti už sudėtingą privačių ir valstybinių skrydžių į Tarptautinę kosminę stotį ir kitur sistemą.
Prieš prezidento kalbą jo atstovas spaudai Robertas Gibbsas aiškino, kad naujieji planai „šioje srityje sukurs daugiau darbo vietų, pritrauks daugiau investicijų į inovacijas, leis astronautams praleisti daugiau laiko kosmose, dažniau leisti raketas, o Amerikai pasiūlys ambicingesnę ir nuoseklesnę kosmoso programą“.
Pirmasis Mėnulyje išsilaipinęs Neilas Armstrongas šią savaitę išsiųstame atvirame laiške įspėjo, kad B. Obamos pasiūlymas „lemia, jog mūsų tauta taps antraeilė ar net trečiaeilė“.
Kinija šią savaitę paskelbė ketinanti aplenkti JAV ir didžiulį erdvėlaivį į orbitą paleisti dar iki šio dešimtmečio pabaigos, kai amerikiečių astronautai dar greičiausiai į TKS stotį keliaus rusų erdvėlaiviais. Jie taip pat paskelbė apie planus 2011-2016 metais paleisti tris erdvėlaivius, iš kurių bus suformuota gyvenama kosminė stotis.