Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) fizikai teigia per savaitę sukūrę 10 mln. „mini Didžiųjų sprogimų“.
Kaip praneša naujienų agentūra „Reuters“, kuri remiasi CERN atstovu Jamesu Gilliesu, savaitę trukę bandymai su po žeme esančiu Didžiuoju hadronų priešpriešinių srautų greitintuvu (LHC) pavyko labai sėkmingai.
„Rezultatai labai geri. Gauname daugybę duomenų, kurie viso pasaulio laboratorijose bus analizuojami – tai gali užtrukti mėnesius ar net metus“, – apie galimą kosmoso paslapčių atskleidimą kalbėjo CERN atstovas.
Taip pat pranešama, kad šią savaitę LHC planuojama paleisti pilnu pajėgumu.
Mokslininkai, dirbantys su LHC – 27 km ilgio ovalo formos žiedu, esančiu po žeme Šveicarijos-Prancūzijos pasienyje – teigia, kad dalelių sraute pavyko užfiksuoti 100 sekundžių susidūrimų, t.y. beveik dvigubai daugiau nei per paskutinius bandymus.
2010 m. kovo 30-ąją buvo pasiektas ir dalelių srautų susidūrimo energijos rekordas – 7 TeV. Pasak mokslininkų, šis pasiekimas, beveik dvigubai viršijantis ankstesnius, yra didžiulis žingsnis kosminių tyrimų link.
Mokslininkai tikisi, kad stebėdami, kaip dalelės elgiasi po Didžiojo sprogimo, sugebės atsakyti į kai kurios klausimus (kokia yra tamsiosios medžiagos prigimtis, kodėl materija įgijo masę ir ar yra daugiau dimensijų).
Jei LHC pasiektų 14 TeV galią – tai tikimasi padaryti 2013 metais – gauti duomenys galbūt padėtų atsakyti į klausimą, ar egzistuoja paralelinės visatos.