Šiandien Lietuvos mokslų akademijoje apdovanoti 2009 m. Lietuvos mokslo premijų laureatai. Sveikindamas premijas gavusius mokslininkus švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius pabrėžė, kad apdovanojimai atiteko toms mokslo sritims, kuriose yra didžiausias Lietuvos mokslininkų potencialas.
„Dauguma šiandien apdovanotų temų buvo pasirinktos kaip kertinės steigiant mokslo ir verslo slėnius, įgyvendinant nacionalines kompleksines programas, nacionalines mokslinių tyrimų programas. Apdovanojimai dar kartą patvirtina, kad valstybės ir ES investicijos į šias temas buvo ir yra teisingas pasirinkimas, – sakė švietimo ir mokslo ministras. – Siekiame, kad aukščiausio lygio moksliniai laimėjimai būtų tinkamai įvertinti. Tikimės, kad kiekvienas jaunas mokslininkas, doktorantas ar net magistrantas degs noru tyrinėti ir atrasti, tačiau drauge ir svajotų būti pagerbtas nacionaline mokslo premija.“
Lietuvos mokslo premijos teikiamos už Lietuvai reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius bei eksperimentinės plėtros darbus. Iš konkursui pateiktų 18 darbų šiemet premijuoti 7 mokslo darbai humanitarinių ir socialinių, fizinių, biomedicinos bei technologijos mokslų srityse.
Švietimo ir mokslo ministras taip pat paragino drauge ieškoti būdų, kad laureatų vardai taptų Lietuvoje kuo plačiau žinomi, o jų darbų esmę siektų suprasti moksleiviai ir studentai. G.Steponavičius taip pat linkėjo mokslininkams naujų idėjų, jų realizavimo ir talentingų mokinių.
Humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijoje premijuotas Klaipėdos universiteto mokslininkų Audronės Bliujienės, Algirdo Girininko, Vlado Žulkaus darbų ciklas „Baltai Baltijos jūros erdvėje (1994–2008 m.)“. Šioje sekcijoje premijuotas ir Vilniaus universiteto mokslininko Zenono Norkaus darbų ciklas „Istoriniai-sociologiniai tyrimai (1996–2008 m.)“.
Fizinių mokslų sekcijoje už fundamentinius ir taikomuosius mokslinių tyrimų darbus nuspręsta premiją skirti Vilniaus universiteto mokslininkų Algirdo Matulio ir Egidijaus Anisimovo darbų ciklui „Kvantinių nanodarinių modeliavimas (1994–2008 m.)“. Už eksperimentinės plėtros darbus šioje mokslo srityje premijuotas Fizikos instituto mokslininkų Vidmanto Remeikio ir Artūro Plukio darbų ciklas „Radioaktyviųjų atliekų susidarymo, charakterizavimo ir poveikio aplinkai analizės metodų plėtra bei taikymai (2002–2008 m.)“.
Biomedicinos mokslų sekcijoje už fundamentinius ir taikomuosius mokslinių tyrimų darbus premija skirta Biochemijos instituto mokslininkams: Irinai Bachmatovai, Valdui Stanislovui Laurinavičiui, Liucijai Marcinkevičienei, Rolandui Meškiui, Julijai Razumienei už darbų ciklą „Fermentų ir polifermentinių sistemų tyrimas ir panaudojimas (1994–2008 m.)“.
Už eksperimentinės plėtros darbus šioje mokslų srityje premija paskirta Rimvydui Gabrilavičiui, Alfui Pliūrai, Juliui Danusevičiui, Virgilijui Baliuckui, Dariui Danusevičiui už darbų ciklą „Miško sėklinės bazės, selekcijos ir genetinių išteklių išsaugojimo sistemos sukūrimas tvariai ir intensyviai miškininkystei plėtoti Lietuvoje (1994–2008 m.)“. Šį darbą konkursui pateikė Lietuvos miškų institutas, Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos, Miško genetinių išteklių, sėklų ir sodmenų tarnyba.
Technologijų mokslų sekcijoje premija paskirta Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Kauno technologijos universiteto, Lietuvos pramonininkų konfederacijos konkursui pateiktam Algimanto Marcelio Barakausko, Vytauto Giniočio, Albino Kasparaičio, Sauliaus Kaušinio darbui „Precizinės mechatroninės matavimo sistemos – tyrimas, sukūrimas, taikymas“.
Lietuvos mokslo premijas yra įsteigusi Lietuvos Respublikos Vyriausybė, konkurso tvarka jas skiria Lietuvos mokslo premijų komisija. Lietuvos mokslo premija yra 780 bazinių socialinių išmokų dydžių.