JAV radaras, į kosmosą paleistas kartu su Indijos kosminu aparatu, Mėnulio šiaurės poliuje aptiko kraterių, pripildytų ledu.
JAV kosmoso agentūros radaras „Mini-SAR“ aptiko daugiau kaip 40 mažų kraterių, kurių dydis svyruoja nuo 1,6 iki 14,5 kilometrų, ir visi jie pilni ledo, rašo telegraph.co.uk.
„Nors bendras ledo kiekis priklauso nuo jo storio kiekviename krateryje, skaičiuojama, jog ten gali būti mažiausiai 600 mln. tonų vandens“, – teigiama NASA pranešime.
Radaro radiniai rodo, jog „Mėnulis yra dar įdomesnė ir patrauklesnė mokslinė, tyrimų vieta nei žmonės anksčiau manė“, – teigė Paulas Spudis iš Mėnulio ir planetų instituto Hiūstone, Teksase.
„Mini-SAR“ metus tyrinėjo nuolat šešėlyje esančius poliarinius kraterius, kurie iš Žemės nematomi.
„Išanalizavusi gautus duomenis, mūsų mokslininkų komanda nustatė daug požymių, jog ten yra suledėjusio vandens. Šis radinys ateities misijoms suformuluos naują tyrimų užduotį“, – teigė NASA atstovas Jasonas Crusanas.
Radaro radiniai sutampa su tais, kuriuos pateikė kiti NASA prietaisai. Tai padeda mokslininkams geriau suprasti įvairias vandens formas, randamas Mėnulyje.
NASA „Moon Mineralogy Mapper“, taip pat įrengtas erdvėlaivyje „Chandrayaan-1“, Mėnulio poliariniuose regionuose aptiko vandens molekulių, o NASA zondas LCROSS aptiko vandens garų.
Indijos mokslininkai pernai pranešė išanalizavę Indijos satelite įrengtų NASA instrumentų ir dviejų JAV zondų duomenis ir nustatę, jog jie rodo, kuriose Mėnulio paviršiaus vietose yra vandens.
Iki šiol mokslininkai plėtojo teoriją, tvirtinančią, jog išskyrus ledą kraterių dugne, Mėnulis yra visiškai sausas.