Tarptautiniams astronomijos metams 2009 (TAM2009) baigiantis, aiškėja tikrasis šio projekto mastas. Bendras į jį įsijungusių šalių skaičius pasiekė 148 – stulbinantį skaičių, patvirtinantį, kad TAM2009 projekto tinklas yra didžiausias mokslo istorijoje. Įvairiose šalyse organizuoti renginiai ir veiklos nutapė neregėto masto drobę, kurioje astronomai profesionalai ir mėgėjai nesuskaičiuojamuose projektuose artino Visatą prie Žemės ir atvėrė žmonių akis į stebuklus danguje.
TAM2009 buvo inicijuoti Tarptautinės astronomų sąjungos (TAS) ir UNESCO su šūkiu „Atrask savo Visatą“. Šis sumanymas pasižymėjo gausiais pasauliniais projektais ir masiniu dalyvavimu ir jo poveikis bus matomas dar daugelį metų. Dabar astronomai iš viso pasaulio renkasi Padujoje, Italijoje, į dvi dienas truksiantį oficialų TAM2009 uždarymą. Darbotvarkėje yra praėjusių metų įvykių apžvalga ir joje tikrai netrūksta sėkmingų pavyzdžių.
TAM2009 buvo inicijuoti Tarptautinės astronomų sąjungos (TAS) ir UNESCO su šūkiu „Atrask savo Visatą“. Šis sumanymas pasižymėjo gausiais pasauliniais projektais ir masiniu dalyvavimu ir jo poveikis bus matomas dar daugelį metų. Dabar astronomai iš viso pasaulio renkasi Padujoje, Italijoje, į dvi dienas truksiantį oficialų TAM2009 uždarymą. Darbotvarkėje yra praėjusių metų įvykių apžvalga ir joje tikrai netrūksta sėkmingų pavyzdžių.
Daugelis nuostabių iniciatyvų kilo atskirose šalyse. TAM2009 rėmėjai Švedijoje sukūrė didžiausią pasaulyje Saulės sistemos modelį. Saulę vaisduoja milžiniška sferinė Eriksono Globe arena centriniame Stokholme, o planetos yra išdėstytos visoje šalyje. Suomija taip pat sukūrė milžinišką Saulės sistemos modelį, kuriame Saulę vaizduoja gigantiško dydžio plakatas Helsinkio centrinėje geležinkelio stotyje. Kiekvieną dieną jį matė apie 50000 žmonių! Tęsiant transporto temą, kai kuriose Paryžiaus metro stotyse astronominiai vaizdai užėmė apie 500 metrų sienų, kas leido milijonams žmonių grožėtis Visatos stebuklais.
Daugiau kaip milijonas kanadiečių 2009-aisiais patyrė vadinamąją „Galilėjaus akimirką“,- patrauklų astronominį patyrimą, atvėrusį jų akis į Visatą. Portugalijoje daugiau kaip 300000 žmonių dalyvavo Okeano šventėje, skirtoje astronomijai. Jame buvo demonstruojama Gineso pasaulio rekordų knygoje įregistruota 4.8 km ilgio drobė, nutapyta padedant entuziastams savanoriams. Japonijoje 2009 m. daugiau kaip 7 milijonai žmonių naktimis stebėjo žvaigždes.
TAM2009 įspūdingai atrodė ir naujosios kartos informacijos sferoje: tinklaraščių ir trumpųjų interneto žinučių („tweets“) skaičius, susijęs su TAM2009, siekė milijonus. Kertinis TAM2009 projektas „Kosminis dienoraštis“, - tinklaraštis, kuriame 60 profesionalių astronomų rašė apie savo gyvenimą, šeimas, draugus, pomėgius ir darbą, susilaukė daugiau kaip 250000 lankytojų, jame buvo padaryta virš 2100 įrašų. Kitas pavyzdys – daugiau kaip 10000 žmonių dalyvavo meteorų stebėjimų aptarime „Twitter“ interneto svetainėje, tapusiame pirmuoju šios rūšies įvykiu ir vienu iš masiškiausių TAM2009 renginių. Per abi Perseidų meteorų srauto stebėjimų naktis „Twitter“ svetainėje tai buvo tema Nr. 1.
Astronomijos entuziastai parodė didelį išradingumą, dalindamiesi savo astronomijos žiniomis su publika, ypač originalūs buvo gatvių paradai. Sausio mėnesį Indijos astronomai išnaudojo galimybę pristatyti TAM2009 Respublikos dienos parade Nju Delyje, kuriame dalyvavo apie 80000 Indijos piliečių. Brazilijos karnavalo metu sambos mokykla iš Rio de Žaneiro savo pasirodymą Tarptautinių astronomijos metų garbei pavadino „astronomija“. Karnavalą stebėjo apie 600000 žmonių, o televizijos žiūrovų skaičius galėjo siekti šimtus milijonų ar net milijardą. Dubline astronomijos tema buvo papuoštos gatvės švento Patriko dienos parado metu, kuriame dalyvavo apie 675000 žmonių. Spalio mėnesį Niujorke vykusiame garsiajame Kolumbo dienos parade, – didžiausioje pasaulio italoamerikiečių kultūros šventėje, - žygiavo Galilėjų vaizduojantis aktorius.
Pasauliniai TAM2009 projektai taip pat susilaukė tokios sėkmės, kokios niekas nedrįso tikėtis. 2009-aisiais buvo surengtos dvi pasaulinės astronomijos šventės: „100 astronomijos valandų“ balandžio mėn. ir „Galilėjaus naktys“ spalyje. Iš viso šiuose renginiuose dalyvavo virš 3 milijonų žmonių, daugelis iš kurių pirmą kartą gyvenime pro teleskopus stebėjo tokius nakties dangaus objektus, kaip Mėnulis ir planetos. Pirmą kartą surengta rekordinė 24 valandų internetinė transliacija, pavadinta „Aplink pasaulį su 80 teleskopų“ tapo tikra „100 astronomijos valandų“ puošmena. Apie šį ir daugelį kitų sėkmingų projektų galima paskaityti TAM2009 organizacinio komiteto tinklapyje paskelbtame pranešime spaudai.