Sausio 7 d., ketvirtadienį, 14.30 val., Kauno technologijos universiteto Rektorato salėje (K. Donelaičio g. 73, 402 aud., IV aukštas) bus iškilmingai pasirašyta sutartis dėl integruoto mokslo, studijų ir verslo slėnio „Santaka“ pirmojo investicinio projekto finansavimo. Vykdant šį projektą Kaune bus įkurtas pasaulinio lygio mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras, kuriam iš Europos Sąjungos fondų yra skiriama 117 257 000,00 Lt. Tai pirmoji didžiausia mūsų šalyje investicija į mokslo plėtrą.
Pagrindinis projekto vykdytojas – Kauno technologijos universitetas (KTU), kuris šiuo metu yra didžiausias technologijos universitetas Baltijos šalyse ir viena dinamiškiausių šalies aukštųjų mokyklų, užimanti pirmaujančias pozicijas daugelyje mokslinių tyrimų ir studijų krypčių. KTU iš pramonės užsakymų ir tarptautinių projektų užsidirba daugiau lėšų nei visi likę šalies universitetai kartu sudėjus.
Sutartį pasirašys švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Keizeris ir Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius prof. Raimundas Šiaučiūnas. Pasirašant sutartį taip pat dalyvaus asociacijos Santakos slėnis atstovai, Kauno miesto savivaldybės ir Kauno apskrities administracijų vadovai, žymiausi Universiteto mokslininkai.
Panaudojant ES fondų lėšas Kaune, KTU studentų miestelyje, slėnio „Santaka“ teritorijoje (K. Baršausko g.) bus pastatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis nacionalinis atviros prieigos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) centras, kuriame bus sutelktos ypač perspektyvių krypčių – darniosios chemijos, mechatronikos, informacinių ir komunikacinių technologijų – mokslo ir studijų potencialas. Statyboms skirtą plotą valdo Kauno technologijos universitetas.
„Įkūrus pasaulinio lygio MTEP centrą bus sprendžiamos jau įsisenėjusios, mokslinės veiklos plėtrą ir efektyvumą stabdančios problemos: pasenusi, šiuolaikinei mokslinei veiklai nepritaikyta tyrimų bazė, inovacijų poreikis, būtinybė sutelkti ir koncentruoti išsklaidytą mokslinį potencialą“, – teigė KTU rektorius prof. R. Šiaučiūnas.
Pasak projekto iniciatorių ir vykdytojų, centre bus sukurtos puikios sąlygos moksliniams tyrimams, jų rezultatų komercializavimui bei studijoms; taip pat bus įrengtos modernia tyrimų technika aprūpintos laboratorijos, leisiančios tinkamai atlikti naujus mokslinius tyrimus ir eksperimentus. Centras bus atviras tiek Lietuvos, tiek užsienio mokslo ir studijų institucijų bei įmonių atstovams – mokslininkams, magistrantams, doktorantams ir kitiems tyrėjams, atliekantiems MTEP darbus, susijusius su darniosios chemijos, mechatronikos, informacinių ir komunikacinių technologijų sritimis. Studentams čia taip pat bus sudarytos puikios sąlygos atlikti laboratorinius tyrimus ir eksperimentus savo baigiamiesiems darbams, bendradarbiauti su mokslininkais, plėsti žinių akiratį, įgyti mokslinio tiriamojo darbo ir verslumo įgūdžių.
Visa tai skatins kurti inovatyvius, didesnę pridėtinę vertę turinčius produktus, stiprins šalies ekonominio ir intelektinio potencialo augimą, užtikrins efektyvų mokslo ir verslo bendradarbiavimą.
Šis investicinis projektas yra vienas iš priemonių (projektų), skirtų įgyvendinti integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santaka“ plėtros programą, patvirtintą 2008 m. lapkričio 12 d. LR Vyriausybės nutarimu Nr. 1170. Bendra programos vertė yra 247 mln. Lt. Programą finansuoja Švietimo ir mokslo ministerija bei Ūkio ministerija.
Santakos slėnio steigėjai yra Kauno technologijos universitetas, Kauno medicinos universitetas, Energetikos institutas, UAB koncernas „Achemos grupė“, koncernas „MG Baltic“ ir AB „Tiltra Group“.