Pirmasis dirbtinis lęšio implantas buvo sukurtas prieš 60 metų, tuometinis konceptas dabar galės išsaugoti regėjimą milijonams žmonių, rašo Dailymail.co.uk.
Mokslininkai sukūrė naują dirbtinio lęšio tipą, kuris suteikia puikų regėjimą pacientams, iš karto po to, kai yra implantuojamas į akį.
Pagamintas iš unikalios medžiagos, lęšis gali pakeisti formą veikiamas lazerio spindulių. Tai reiškia, kad lęšis gali būti koreguojamas pagal kiekvieno paciento poreikius – nesvarbu ar jis kenčia nuo kataraktos, trumparegystės ar astigmatizmo.
Lęšiai prisitaikantys prie šviesos yra pagaminti JAV kompanijos ir Nobelio premijos laureato Bobby Qureshi.
„Faktiškai galima pažadėti, kad po operacijos, žmonės sergantys katarakta, turės puikų regėjimą, kas anksčiau buvo beveik neįmanoma“, - sako B. Qureshi. „Įdomu, kad su šia operacija žmonės galės įgyti tobulą regėjimą, kuris bus geresnis nei 20/20 (normalus regėjimas)“.
„Kiekviena akis turi mikroskopinių trūkumų, kuri apriboja regėjimą. Su šiais lęšiais mes galime šiuos defektus koreguoti ir suteikti žmonėms „aukštos raiškos regėjimą“.
„Tai neįtikėtina operacija. Vienas didžiausių pasiekimų gydant kataraktą per paskutinius dešimtmečius“, - džiaugėsi mokslininkas.
Katarakta – tai lęšiuko padrumstėjimas. Kataraktai plečiantis šviesa negali pasiekti tinklainės, blogėja regėjimas, vaizdas tampa išplaukęs. Negydoma katarakta gali virsti aklumu.
B. Qureshi paaiškina: „Kataraktos operacija yra viena dažniausiai pasaulyje atliekamų operacijų. Kiekvienais metais didžiojoje Britanijoje padaroma apie 300 000 tokių operacijų“.
„Iki šiol naudojami lęšiai padėjo pagerinti regą, tačiau pacientai vis tiek turėjo naudotis akiniais. Naujieji implantai leis gerai matyti ir iš toli, ir iš arti. Didysis lęšio prisitaikančio prie šviesos išskirtinumas, kad po jo implantacijos, mes galime koreguoti jo stiprumą kompiuteriu“.
B. Qureshi sako, kad naujoji operacija padės žmonėms ir nuo senatvinės toliaregystės, kuri prasideda apie 40-uosius gyvenimo metus.
„Kiekvienas žmogus, kuriam virš 40 metų galės nenešioti akinių ir džiaugtis puikia rega“, - sako mokslininkas.
Iki dabar buvo operuota apie 1 tūkst. pacientų. Operacija trunka nuo dešimties iki penkiolikos minučių. Sergantiesiems katarakta, daromas 2 mm įpjovimas, per kurį naudojant aukšto dažnio ultragarsą yra suskaldomas sudrumstas lęšiukas. Tada į įpjovimo vietą įstatomas LAL lęšis“.
B. Qureshi sako: „Jau po kelių valandų pacientai gali pajusti žymų pagerėjimą. Po kelių dienų regėjimas pasiekia 90 procentų.“
Kitas žingsnis yra lęšio pritaikymas, kuris atliekamas praėjus dešimčiai dienų po implanto įstatymo. Specialus kompiuteris spinduliuoja ultravioletinius spindulius, kurie padeda pakeisti lęšio formą.
B. Qureshi tikina, kad naujoji operacija nėra rizikingesnė už tas, kurios buvo daromos iki šiol. Jos kaina 3 000 svarų.