Mokslininkai neprieina prie vieningos nuomonės apie tai, ar žmogaus evoliuciją tęsis, rašo Luigi Bignami Italijos dienraštyje „La Repubblica“. Žurnalas „National Geographic“ kelia klausimą, ar žmogus evoliucionuos toliau, ar šis procesas jau baigėsi. Leidinys pateikia skaitytojams keturis pagrindinius galimus įvykių eigos scenarijus.
Pagal pirmąjį scenarijų, evoliucija jau baigėsi. Šios teorijos šalininkas yra Niujorko gamtos istorijos muziejaus antropologas Ianas Tattersallas. Mokslininkas tvirtina, kad remiantis evoliucijos teorija, genetinės inovacijos gali vystytis tik izoliuotose populiacijose. O Žemėje žmonių gana daug, tad vargu ar galima tikėtis, kad konkretus genetinis pokytis taps bendru visai žmonijai.
Kiti mokslininkai mano, kad žmogaus evoliucija tęsis dar gana ilgai. Viename iš paskelbtų tyrimų Jeilio universiteto mokslininkai pateikia hipotezę apie tai, kad ateityje moterys bus žemesnės ir kresnos. Šios išvados jie priėjo remdamiesi pastebėjimu, jog dabar būtent moterims, kurios pasižymi tokiomis fizinėmis savybėmis, gimsta daugiausiai vaikų.
Trečioji žmogaus vystymosi hipotezė susijusi ne su biologiniais, bet su technologiniais veiksniais. Oksfordo universiteto Ateities žmogaus instituto direktorius Nickas Bostonas mano, kad žmonės vis dažniau bus klonuojami, bus atliekami dirbtiniai genetiniai pakeitimai bei taikomos nanotechnologijos. Pagal šį scenarijų, ateities žmogus bus arba superkarys, arba superatletas, su kuriuo lyginant dabartinis žmogus gali pasirodyti tikras paliegėlis. O nemirtingumo bus siekiama nuskaitant kiekvieną smegenų atomą, kitaip tariant, smegenis galima bus įrašyti į kompiuterį, kuris gali gyvens amžinai.
Ketvirtoji versija teigia, jog žmogaus evoliucija gali atsinaujinti, kai prasidės kitų planetų kolonizavimas. Viskonsino–Medisono universiteto antropologas Johnas Hawksas mano, kad kitose planetose žmogus bus izoliuotas ir vystysis siekdamas prisitaikyti prie kitų pasaulių. Tačiau, greičiausiai, jis jau niekam nebegalės apie tai papasakoti.