Singapūro fizikai sukūrė pirmas popierines baterijas, panaudojančias šlapimo energiją. Kredito kortelės dydžio išradimas galėtų būti naudingu energijos šaltiniu pigiems medicininių tyrimų atlikimo įrenginiams (diabetui diagnozuoti), o ypatingais atvejais jas netgi būtų galima panaudoti kaip mobiliojo telefono akumuliatorių. Šlapimo tyrimais galima nustatyti, kokia liga serga tiriamasis, o šlapimo mėginys tuo pačiu galėtų tapti ir įrenginio energijos šaltiniu.
„Siekiame sukurti pigius vienkartinius kredito kortelės dydžio įrenginius ligų diagnostikai. Mūsų bateriją nesunku integruoti į tokius įrenginius, o elektros energiją generuotų kontaktuodamas su tokiais biologiniais skysčiais kaip kraujas ar šlapimas“, - sakė Bioinžinerijos ir nanotechnologijų instituto (Singapūras) mokslininkas Ki Bang Lee.
Dabartiniams „biochip“ technologijos pagrindu sukurtiems įrenginiams būtinas arba išorinis lazerinis skeneris, arba išorinis energijos šaltinis (pavyzdžiui, paprastos baterijos). K.B.Lee patobulinimas leidžia vienoje plastiko plokštelėje sutalpinti ir jutiklius, ir baterijas.
Toks patobulinimas leistų išvengti daugelio problemų, su kuriomis susiduria mokslininkai, besistengiantys sumažinti labiau įprastas baterijų sistemas, skirtas naudoti bioMEMS (bio-mikroelektromechaniniuose) įrenginiuose.
Šlapimą naudojanti baterija gali generuoti apie 1,5 volto įtampą ir 1,5 mikrovato galią. Tam tereikia 0,2 ml šlapimo. O jei praėjus 15 valandų po pirmo panaudojimo ant baterijos vėl užlašinama šlapimo, tai ji gali generuoti dar daugiau energijos.
Kol kas baterijos tinkamos tik naudojimui vienkartiniuose įrenginiuose – jos neparuoštos naudojimui nešiojamuosiuose kompiuteriuose ar mp3 grotuvuose. Tačiau yra galimybių ypatingai skubiais atvejais šlapimą naudojančią bateriją panaudoti kaip energijos šaltinį nedideliam mobiliajam telefonui.
Baterija pagaminta iš filtrinio popieriaus sluoksnio, suvilgyto vario chlorido tirpalu. Šis popierius yra tarp magnio ir vario plokštelių. Toks „sumuštinis“ laminuojamas plastiku, kad nesubyrėtų. Baterija yra vos 1 mm storio, 60 mm ilgio ir 30 mm pločio – kiek mažesnė už kredito kortelę.
Norint aktyvuoti bateriją ant jos užlašinama šlapimo, kuris sudrėkina filtrinį popierių. Cheminiai junginiai ištirpsta ir reaguoja gamindami elektros energiją. Magnio sluoksnis veikia kaip anodas – jis atiduoda elektronus. Vario chloridas veikia kaip katodas, pritraukiantis elektrodus.