Europos branduolinių tyrimų organizacija (CERN) pranešė, kad milžiniškas subatominių dalelių greitintuvas, sukurtas tam, kad būtų galima atkurti „didžiojo sprogimo“ sąlygas, yra paruoštas naujam paleidimui šį rudenį, informuoja „Reuters“.
CERN eksperto Steve‘o Myerso pareiškime teigiama, kad mokslininkai mano supratę, kaip išvengti problemų, dėl kurių 10 milijardų Šveicarijos frankų (22,8 milijardo litų) kainavęs Didysis hadronų greitintuvas turėjo būti išjungtas praėjusių metų rugsėjo mėn. praėjus vos devynioms dienoms nuo jo įjungimo.
Didžiausias ir sudėtingiausias kada nors pagamintas prietaisas perkaito dėl sujungimo defekto ypač laidžiame kabelyje, kuris sujungia du aušinimo magnetus, teigia S. Myersas.
Po žeme esančiame 27 kilometrų ilgio greitintuvo žiede yra 10 000 sujungimų. Žiede dalelės trenkiasi vienos į kitas esant žemiausiai įmanomai temperatūrai, siekiant atkurti sąlygas, kurios, mokslininkų manymu, buvo visatos susikūrimo pradžioje prieš 13,7 milijardo metų.
CERN jau keletą kartų paskelbė naująją prietaiso paleidimo datą, o pagal naujausius pranešimus jis turėtų būti įjungtas rugsėjo mėn.
„Buvo atlikta daug naujų bandymų“, – teigia S. Myersas, „Tai suteikė mums daug informacijos apie dalelių greitintuvo sujungimus ir pasitikėjimo, kad mes būsime pasirengę įjungti jį šiemet.“
Tarp visų greitintuvui atliktų remonto darbų ir pakeitimų (manoma, kad jie kainavo iki 30 milijonų dolerių (74,4 milijono litų)) yra sistema, kuri reaguoja, jei įkaista jos pagrindas, keletas papildomų slėginių vožtuvų, patobulinta vakuumo technologija ir stipresni įtvirtinimai, kuriais magnetai pritvirtinti prie grindų.