Japonijoje sukurtas kompaktiškas branduolinis reaktorius „Rapid-L“, skirtas elektros energijos gamybai daugiabučio namo rūsyje. Pastaraisiais mėnesiais bandoma automatinė reaktoriaus saugumo sistema, perkaitimo atveju turinti prislopinti arba visiškai sustabdyti branduolinę reakciją. Bandymus finansuoja Japonijos Atominės energetikos tyrimų institutas.
Iš pradžių šis 200 kilovatų galingumo reaktorius buvo sumanytas kaip Mėnulio kolonijų jėgainė, bet vėliau atsirado ir praktiškesnis pritaikymas. Tik šešių metrų aukščio ir dviejų metrų pločio elektros stotį nesunkiai galima būtų įsprausti miestuose po daugiaaukščiais namais ir apsirūpinti elektros energija arba bent išlyginti apkrovimą piko valandomis.
Skirtingai nuo įprastinio, „Rapid-L“ reaktoriuje branduolinė reakcija reguliuojama ne kontroliniais strypais. Tam skirti rezervuarai su išlydyto ličio-6 izotopais, efektyviai absorbuojančiais neutronus. Rezervuarai sujungti su vertikaliu vamzdžiu, einančiu pro reaktoriaus šerdį.
Esant normaliam darbo režimui, vamzdis pripildytas inertinių dujų. Bet jei tik reaktoriaus temperatūra ima kilti, skystas litis plečiasi, suslegia inertines dujas ir patenka į šerdį, kur absorbuoja neutronus ir sulėtina reakciją. Litis atlieka kontrolinių strypų funkciją, tačiau automatiniam reguliavimui nenaudojami jokie mechanizmai. Reaktorius aušinamas skystu natriu, jo veikimo temperatūra maždaug 530 °C.
Mokslininkai dabar kruopščiai skaičiuoja, kiek patikima ir ilgaamžė bus ši reaktoriaus saugumo sistema, aiškiai pranašesnė už mechaninę. Jos naudojimas labai priklausys ir nuo visuomenės nuomonės, skeptiškai vertinančios atominę energetiką. Vis dėlto, net ir nepriimtos į miestus, šios elektrinės galės puikiai pasitarnauti besivystančiose šalyse ir tolimuosiuose regionuose, kurių dar nepasiekė elektros tinklai.