NASA erdvėlaivio „Atlantis“ astronautai penktą ir paskutinį kartą atliks „Hubble“ kosminio teleskopo techninės priežiūros darbus.
„Hubble“ teleskopas į atvirą kosmosą iškeltas 1990 metais, nuo to laiko NASA keturis kartus taisė ir tobulino teleskopą, tačiau paskutinį sykį tokia priežiūra dėl nelaimingo „Columbia“ skrydžio atlikta 2003 metais.
Pranešama, kad po vienuolika dienų truksiančių „Hubble“ teleskopo priežiūros darbų, NASA nurašys paskutinius du savo erdvėlaivius – „Atlantis“ ir „Columbia“.
Teigiama, kad remontuojant teleskopą astronautai penkis kartus išeis į atvirą kosmosą, o kiekviena tokia misija truks iki septynių valandų. Įgulos nariai planuoja pakeisti šešis šio aparato giroskopus ir baterijas, taip pat atnaujinti jo optinę sistemą.
Pasak NASA, jeigu ši misija bus sėkminga, teleskopo, į kurį jau investuota 10 mlrd. dolerių, darbo laikas bus pratęstas bent iki 2014 metų.
NASA atstovai pabrėžė, kad šis „Atlantis“ skrydis bus labai rizikingas, nes astronautai susidurs su gerokai pasenusia technine įranga.
„Pagal bendrą darbo apimtį ši techninės priežiūros misija bus sunkiausia, su kokia yra susidūrę mūsų astronautai“, – sakė misijos vadovas Prestonas Burchas.
„Šios misijos metu mes sulūšime. Užsikelti tikslai viršija mūsų galimybes“, – „Reuters“ cituoja „Hubble“ projekto mokslininką Davidą Leckrone`ą.
„Hubble“ laikomas labiausiai vykusiu prietaisu per astronomijos istorija, jo dėka gauti duomenys yra naudingi visiems astronomijos tyrimams. Teleskopo dėka gauti sužinotas, tačiau iki šiol neapaiškintas faktas, kad visata plečiasi ir tai, kad galaktikos susiformavo iki Didžiojo sprogimo, kuris mūsų visatą sukūrė prieš 13,7 mlrd. metų.
„Hubble“ buvo paimti pirmieji dujų pavyzdžiai iš planetos, esančios kitoje galaktikoje, rasta įrodymų, kad medžiagų, iš kurių susiformuoja planetos, kosmose yra pakankamai daug.
NASA vadovai tikisi, kad po šios misijos „Hubble“, veiksiantį bent iki 2014 metų, pakeis Jameso Webbo kosminis teleskopas.