Tai - tik Balandžio 1-osios pokštas ;-)
Mokslininkų skaičiavimu, balandžio 2-ąją dieną, Lietuvos laiku 21 val. 23 min. susprogs Šaulio žvaigždyne esanti dvinarė žvaigždė. Sprogstanti supernova paskleis didelės energijos gama spindulių pluoštą, kuris pirmą kartą bus itin gerai matomas stebint iš Žemės, praneša CBC.
„Kasmet astronomai stebi šimtus supernovų, tačiau paprastai nuo sprogimo būna praėjusios kelios dienos ar savaitės. Šįkart mokslininkams pavyko apskaičiuoti tikslų laiką , todėl astronomijos mėgėjams stebėti sprogstančią ir dar dvinarę žvaigždę – unikalus įvykis, vykstantis kartą per 500 metų. Be to, šie metai paskelbti tarptautiniais astronomijos metais, tad šis įvykis, tikra dovana astronomijos mėgėjams“, – teigia Julius Tilvikas, Baltijos šalyse didžiausio astronominės įrangos tiekėjo UAB „IDD“ atstovas.
Neįprastą ir kerinčio grožio dvinarę žvaigždę, esančią 8 tūkstančių šviesmečių nuo Žemės prieš 8 metus aptiko Sidnėjaus universiteto astronomai. Jau tada buvo matoma, kad viena iš jų, pavadinta Wolfo-Rayeto žvaigžde, yra pasiekusi paskutiniąją žvaigždės evoliucijos stadiją, po kurios seks supernovos sprogimas.
Mokslininkų teigimu, balandžio 2-ąją įvyksiantis dvinarės žvaigždės sprogimas turėtų trukti apie 10 minučių. Manoma, kad stebint dvinarę žvaigždę teleskopu iš Žemės bus matyti milžiniškas įkaitusių dulkių ir dujų kamuolys, kuris danguje atrodo kaip taisyklinga spiralė, besiplaikstanti apie abi žvaigždes.
Visi norintys pamatyti neįprastą įvykį, kviečiami balandžio 2-osios vakarą į Katedros aikštę Vilniuje. Pasak Juliaus Tilviko, įdomus sutapimas, kad kaip tik balandžio 2-ąją prasideda tris dienas truksiančios „100 valandų astronomijos“. Šia proga balandžio 2-5 dienomis Katedros aikštėje astronomijos mėgėjų klubas „Albireo“ nuo 16-22 val. suteiks galimybę apžiūrėti ir pasinaudoti teleskopais; dangaus kūnų stebėjimas taip pat vyks VU Astronomijos observatorijoje ir Planetariume Vilniuje; Molėtų observatorijoje astronomijos tematika rengiamos paskaitos.