Jei vaikas kasdien prieš televizorių praleidžia daugiau nei dvi valandas, du kartus padidėja rizika, jog jis susirgs astma, teigia britų mokslininkai.
Astma, kuria serga daugiau kaip 300 mln. žmonių visame pasaulyje, yra labiausiai paplitusi chroniška vaikų liga. Šia liga sergantieji skundžiasi pasunkėjusiu kvėpavimu, kosuliu, krūtinės spaudimu.
Mokslo leidinyje paskelbtas tyrimas gali padėti susieti astmą, dėl kurios kasmet miršta maždaug 250 žmonių, su nutukimu ir mankštos trūkumu, teigia ekspertai.
„Neseniai iškelta prielaida, jog su neaktyvios gyvensenos nulemtas kvėpavimo būdas gali sukelti vystymosi sutrikimus plaučiuose ir su pasunkėjusiu kvėpavimu susijusias vaikų ligas“, – tyrime teigė Glazgo universiteto dėstytoja Andrea Sherriff ir jos kolegos.
Mokslininkė ir jos kolegos tyrė daugiau kaip 3 tūkst. vaikų nuo jų gimimo iki 12 metų, praneša naujienų agentūra „Reuters“.
Kasmet tėvai būdavo apklausiami, ar nepasunkėjo jų vaikų kvėpavimas, ar gydytojas nediagnozavo astmos. Mokslininkai taip pat tyrė, kiek vaikai žiūri televizorių.
Video žaidimai ir personaliniai kompiuteriai į tyrimą įtraukti nebuvo, nes praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio viduryje, kuomet vaikai augo, jie dar nebuvo labai populiarūs.
Tyrimas parodė, jog 6 proc. dvylikamečių, kuriems augant jokie simptomai nepasireiškė, vėliau buvo diagnozuota astma.
Tačiau vaikams, kurie televizorių žiūrėjo daugiau nei dvi valandas per dieną, liga buvo diagnozuojama beveik du kartus dažniau, nei tiems, kurie prie televizoriaus praleisdavo mažiau laiko.
„Šie rezultatai dar labiau sustiprina kitus įrodymus, jog antsvoris ir mankštos trūkumas lemia susirgimus astma“, – teigė astma sergančiaisiais Jungtinėje Karalystėje besirūpinančios organizacijos atstovė Elaine Vickers.
„Tačiau šis tyrimas yra pirmasis, kuris tiesiogiai susieja sėslų gyvenimo būdą ankstyvoje vaikystėje su astmos rizika vėlesniame amžiuje“, – sakė ji.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kai kuriose šalyse šia liga suserga apie 30 proc.