Nekantriems didelės energijos fizikos specialistams, laukiantiems galimybės pažaisti su nauju dideliu žaisliuku, šis prieššventinis sezonas nėra itin linksmas. Praėjusią savaitę buvo išplatinta ataskaita, kurioje nurodoma, jog galingiausio pasaulyje Didžiojo hadronų greitintuvo (Large Hadron Collider – LHC), įrengto CERN laboratorijoje Šveicarijoje, remontas truks bent iki 2009 metų liepos mėnesio, o remonto darbai kainuos iki 35 mln. Šveicarijos frankų (77 mln. litų), rašo nature.com.
Ši ataskaita – paskutinė naujiena apie rimtą nelaimę, kuri greitintuve įvyko rugsėjo mėnesį. Ataskaitoje nurodoma, kad iš tunelio patikrinimui ir remontui teks ištraukti 53 magnetus. Be to, techniniam personalui teks įdiegti naujas diagnostikos priemones ir papildomas saugumo programas visame 27 kilometrų ilgio žiede. „Reikia daug ką padaryti“, - sakė CERN atstovas spaudai Jamesas Gilliesas.
LHC greitins 7 TeV priešpriešinius fotonų srautus, tikintis jiems susidūrus aptikti naujų, nematytų dalelių, tokių kaip Higgso dalelė, kuri, fizikų manymu, yra būtina masei sukurti. Buvo suplanuota, kad pirmasis dalelių susidūrimas greitintuve įvyks šį rudenį, tačiau patikrinimo metu trūko sujungimas tarp dviejų superlaidininko dalių.
Dėl šio atsitikimo per įrangos aušinimo sistemas perėjo tūkstančių amperų stiprumo srovė, pramušusi skylę, per kurią ištekėjo keletas tūkstančių tonų aušinimui reikalingo helio. Dėl ištekėjusio helio aparatūroje susidarė slėgis, siekiantis iki 20 atmosferų, o tai apgadino dešimtis greitintuvo magnetų.
Iš pradžių fizikai tikėjosi, kad remonto darbus bus įmanoma pabaigti iki birželio, tačiau panašu, kad iš tikrųjų darbai užtruks ilgiau, nes technikams teks pakeisti pažeistus magnetus. Prie dabar taisomų dipolinių magnetų ir visų 392 greitintuvo kvadripolinių magnetų bus prijungti nauji didelio pralaidumo slėgio mažinimo vožtuvai.
Be to, greitintuvo viduje fizikai nuties apie 160 kilometrų laidų, kurie reikalingi tikslesniam varžos stebėjimui superlaidžiose LHC jungtyse. Prieš įvykstant nelaimei greitintuve labai nežymiai svyravo varžos, o naujoji saugumo sistema turėtų padėti nustatyti gręsiančią nelaimę dar prieš jai įvykstant.
Remonto ir modifikavimo darbai reiškia, kad LHC daleles pradės greitinti ne anksčiau nei liepą. Šis uždelsimas – labai prasta naujiena mokslininkams, kurių darbas yra terminuotas. Visi šie mokslininkai tikėjosi dar šiais metais gauti naujų duomenų.
„Sunku“, - sakė penktų metų Kalifornijos universiteto (JAV) doktorantas Sethas Zenzas, CERN laboratorijoje dirbantis su ATLAS jutikliu. S.Zenzas sako, kad studentams gali tekti perrašyti savo disertacijas ir netgi grįsti jas duomenimis, gautais ne iš LHC eksperimentų. „O tai nebūtų lengvas sprendimas“, - sakė doktorantas.
Tačiau pats S.Zenzas sakė liksiąs ištikimas projektui. „Čia vyksta visas veiksmas. Anksčiau ar vėliau gausime tikrai stulbinančių rezultatų“, - sakė S.Zenzas.