Tyrimo išvadose sakoma, kad geresni dujų spaudimo vožtuvai galėjo padėti išvengti dalelių greitintuvo gedimo rugsėjo 19-ąją.
Atlikus LHC greitintuvo gedimo tyrimą rekomenduota jame įdiegti išankstinio įspėjimo sistemą, kuri perspėtų apie helio dujų nutekėjimą tik jam prasidėjus, rašo BBC.
Būtent dėl helio dujų nutekėjimo LHC darbą sustabdė iki kitų metų birželio.
Tyrimo rezultatai patvirtina, kad aušinimo sistemos suspausto helio nutekėjimas įvyko dėl elektros jungčių tarp dviejų superlaidžių daleles greitinančių magnetų gedimo.
Incidentas įvyko tuomet, kai protonų srautų energija buvo pamažu didinama. Didžiuliame greitintuve padidintos apkrovos neatlaikė viena iš superlaidžių magnetų elektros grandinių, o jai sudegus įvyko mechaninis sistemos pažeidimas, dėl kurio į tunelį išsiliejo 6 tonos aušinimui skirtų helio dujų.
„Gedimas mus nuvylė. Tuo labiau, kad tai buvo paskutinis sektorius, kuris turėjo būti įjungtas“, - sakė LHC projekto vadovas profesorius Lynas Evansas.
Greitintuvo remontas kainuos 14 mln. svarų.
Prasidėjus eksperimentui 100 metrų po žeme esančiame greitintuve priešpriešiniais srautais judančios dalelės susidurs, o jų susidūrimo energija turėtų būti panaši į „Didžiojo sprogimo“ metu išsiskiriantį karštį ir energiją.
Specialistai ketina ištirti dalelių susidūrimo skeveldras ir bandyti išsiaiškinti, kas įvyko per „Didįjį sprogimą“, kuris, kaip manoma, buvo Visatos pradžia.
Taip pat mokslininkai sieks aptikti įrodymų, kad egzistuoja papildomi fizikiniai dydžiai: nematoma tamsioji materija, tamsioji energija ir sunkiai pagaunama naujoji dalelė, kuri yra vadinama higso bozonu.