Praėjusią savaitę aptarti Europos mokslinių tyrimų erdvei svarbių klausimų bei apsikeisti informacija apie šalyse vykstančius mokslo ir studijų sistemų pokyčius Paryžiuje rinkosi Europos Sąjungos šalių mokslo tarybų sekretoriai. Prancūzijos Aukštojo mokslo ir tyrimų ministerijoje vykusiame susitikime tarp dvylikos šalių atstovų dalyvavo ir Lietuvos mokslo tarybos mokslinė sekretorė dr. Brigita Serafinavičiūtė, kuri pristatė įvykusius Lietuvos mokslo tarybos struktūrinius pokyčius.
Susitikimo šeimininkai daug dėmesio skyrė Prancūzijos prezidentavimo ES metu iškeltiems Europos mokslinių tyrimų erdvei svarbiems klausimams. Vienas jų – bendrosios programos (angl. joint programming). Tikimasi, kad jos leis efektyviau panaudoti iš atskirų nacionalinių biudžetų vienodoms mokslinėms problemoms spręsti skiriamus finansinius srautus. Pabrėžta, kad būtinos tarptautinio bendradarbiavimo strategijos, ypač ilgalaikės bendradarbiavimo strategijos su trečiosiomis šalimis. Kitas visoms šalims narėms aktualus klausimas – didelių moksliniams tyrimams skirtų infrastruktūrų juridinis statusas. „Susitarimams dėl atviros jų prieigos visiems ES mokslininkams dažniausiai linkusios priešintis šalių narių finansų ministerijos“, - pastebėjo François de Coster iš Prancūzijos Aukštojo mokslo ir tyrimų ministerijos.
Dar viena svarbi susitikimo tema buvo mokslo ir visuomenės santykis. Dyonisia Lagiou iš Europos Komisijos Mokslinių tyrimų direktorato pabrėžė, kad visuomenė turėtų ne tik naudotis moksliniais pasiekimais, bet ir tapti mokslinių tyrimų „užsakove“. „Siekiant mažinti atotrūkį tarp visuomenės ir mokslinių tyrimų, Europos Komisijos 6-ojoje bendrojoje programoje buvo prioritetas „Mokslas ir visuomenė“, 7-ojoje programoje yra prioritetas „Mokslas visuomenėje“, o ateityje mokslo ir visuomenės sąveika turėtų tapti neatsiejama kiekvieno projekto dalimi,“ – akcentavo Europos Komisijos atstovė.
Europos Sąjungos šalių mokslo tarybų pirmininkų ir mokslinių sekretorių asociacija yra neformali organizacija, kuri keliskart per metus rengia susitikimus ir aptaria šalių narių mokslo taryboms ir kitoms ekspertinėms mokslo įstaigoms svarbius klausimus. Kitas susitikimas vyks 2009 m. gegužės 14-15 d. Vienoje ir bus skirtas aptarti nacionalines mokslo ir inovacijų strategijas.