JAV mokslininkai sukūrė vienas mažiausių saulės baterijų ir tikisi, kad organinė jų kilmė leis energijos šaltiniu paversti bet kokį paviršių.
Kylant naftos kainoms ir susirūpinimui dėl pasaulinio atšilimo, saulės baterijos sparčiai populiarėja. Paprastai jos gaminamos iš silikono lakštų, kurie dėl savo trapumo gali būti įrengti tik jiems pritaikytose vietose. Todėl mokslininkai visame pasaulyje ieško būdų saulės baterijoms „suminkštinti“.
Vandenyje tirpios saulės baterijos galės būti purškiamos ant įvairiausių paviršių. |
---|
Pietų Floridos universiteto profesorė Xiaomei Jiang su kolegomis sukurti saulės elementų iš organinių polimerų, kurie turi visas silikono lakštų savybes, tačiau tirpsta vandenyje ir tinka nelygiems paviršiams. Naujieji elementai teužima ketvirtį ryžio grūdelio vietos.
„Pagrindiniai komponentai yra anglis ir vandenilis, – elementų sudėtį aiškina X. Jiang. – Tai medžiagos, kurių natūraliai yra gamtoje, todėl ji neteršiama“. Specialistės teigimu, medžiaga, iš kurios sudarytos baterijos, galės būti purškiama ant bet kokio paviršiaus, kurį pasiekia saulės šviesa.
„Kadangi [elementai] yra skystyje, galima sukurti specialų purkštuvą, kuris leistų valdyti medžiagos kiekį ir purškiamo sluoksnio storį. Arba pagaminti tepamą pastą“, – idėjomis dalinasi profesorė.
X. Jiang vizijose – saulės baterijų sluoksniu padengti paviršiai, įskaitant drabužius, kurie tiektų elektros energiją mažiems nešiojamiems prietaisams ar pakrautų mobilųjį telefoną.
Kol kas iš 18 baterijų komplekto, užimančio 2,2 kv. cm plotą, mokslininkai išgavo 7,5 voltų elektros. Dabar gamybos procesas tobulinamas, ir jau po kelių mėnesių tikimasi pasiekti dvigubai didesnę įtampą.