Ilinojaus universiteto Odontologijos koledžo (JAV) mokslininkai razinose atrado junginių, kovojančių su burnos bakterijomis, kurios sukelia ėduonį ir dantenų ligas.
Profesorė Christine Wu su bendradarbiais atliko įprastą cheminę analizę, kurios metu besėklėse Tomsono razinose nustatyti penki augalinės kilmės junginiai: oleanolo rūgštis, oleanolo rūgšties aldehidas, betulinas, betulino rūgštis ir 5-(hidroksimetil)-2-furfurolas.
Oleanolo rūgštis, jos aldehidas ir 5-(hidroksimetil)-2-furfurolas slopino dviejų bakterijų rūšių (ėduonį sukeliančių Streptococcus mutans ir apydančio ligas sukeliančių Porphyromonas gingivalis) augimą. Junginiai bakterijų augimą efektyviai slopino tada, kai jų koncentracijos buvo nuo 200 iki 1000 mikrogramų mililitre.
Betulinas ir betulino rūgštis buvo mažiau efektyvūs, panašiam antimikrobiniam aktyvumui pasireikšti buvo reikalingos gerokai didesnės jų koncentracijos.
„Razinos yra saldžios ir lipnios, o bet koks maistas, kuriame yra cukraus ir kuris yra lipnus, kaip manoma visuomenėje, sukelia ėduonį. Tačiau mūsų tyrimas patvirtina, kad yra priešingai.
Augalinės kilmės junginiai, randami razinose, gali būti naudingi burnos sveikatai, nes kovoja su bakterijomis, kurios sukelia ėduonį ir dantenų ligas. Be to, razinose yra praktiškai vien gliukozės ir fruktozės, bet ne cukrozės – pagrindinio burnos ligų kaltininko“.