Penki Lietuvos įmonių ir mokslo institucijų inovacijų projektai, įveikę tarptautinį konkursą, pateko tarp geriausių finansuojamų projektų naujoje EUROSTARS programoje.
EUROSTARS programos tikslas – skatinti mokslinius tyrimus vykdančias Europos mažas ir vidutines įmones kurti pasaulinėje rinkoje konkurencingus produktus ir tapti savo sričių lyderėmis. Ši programa yra jungtinė Europos Komisijos ir programos EUREKA iniciatyva, atsiradusi 2007 m. Programa siekia prisidėti prie ambicingų Lisabonos tikslų, orientuotų į Europos konkurencingumą ir ekonomikos augimą, įgyvendinimo.
Pirmojo EUROSTARS kvietimo metu 2008 m. vasario mėn. Lietuva pateikė 8 paraiškas, kuriose dalyvavo 11 institucijų: 6 įmonės, 3 mokslo institutai ir 2 universitetai. Tarptautiniams ekspertams įvertinus pateiktas paraiškas, net septyni projektai su Lietuvos dalyviais pateko į finansuotinų projektų sąrašą.
Pasibaigus deryboms dėl projektų finansavimo, spalio 15 d. vykusiame EUREKA posėdyje Porto mieste, Portugalijoje, buvo galutinai patvirtinti 5 finansuotini Lietuvos projektai. Posėdyje Lietuvai atstovavo Švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo ir technologijų departamento direktorius Albertas Žalys ir Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūros direktorė Birutė Bukauskaitė.
Tarp penkių patvirtintų projektų du iš informacinių technologijų ir telekomunikacijų, du – iš chemijos, fizinių ir tiksliųjų mokslų, vienas – iš pramoninių technologijų srities. Bendra visų penkių projektų vertė – 6,6 mln. eurų.
Trys projektai yra koordinuojami Lietuvos įmonių: UAB „Altechna“ (partneriai – vokiečių ir prancūzų įmonės), UAB „Stratelus“ (partneriai: KTU Biomedicininės inžinerijos institutas, KTU Ultragarso institutas, Švedijos universitetas, suomių įmonė) ir UAB „Ekspla“ (partneris – Vienos technologijos universiteto Fotonikos institutas). Dviejuose projektuose Lietuva dalyvauja kaip partnerė. Tarp dalyvių galima paminėti Lietuvos įmones: UAB „Tildė IT“ (projektą koordinuoja olandai, partneriai: švedai ir turkai) ir UAB „Altechna“ (projektą koordinuoja vokiečiai, partneriai – vengrai).
Projektai bus finansuojami Europos Komisijos, nacionalinių finansuojančių institucijų ir pačių dalyvių lėšomis.
Lietuvoje EUROSTARS programą finansuoja Tarptautinių mokslo ir technologijų plėtros programų agentūra. Kasmet nuo 2008 m. iki 2013 m. agentūra Lietuvos dalyviams yra numačiusi skirti po 0,5 mln. eurų (1,7 mln. Lt).