Masačusetso technologijos instituto (Massachusetts Institute of Technology, MIT) mokslininkai pasiūlė įsivaizduoti langą, kuris ne tik teikia šviesą pastato kambariams, tačiau ir generuoja elektros energiją. Tiesą sakant, ne tik įsivaizduoti – jie jau sukūrė tokio lango prototipą ir žada, kad ši technologija jau po kelių metų gali pasiekti ir namus.
Darbe, spausdinamame liepos mėnesio žurnalo „Science“ numeryje, jie aprašo naujovišką saulės energijos koncentratorių, kuris surenka saulės spindulius dideliame plote (panašiai kaip langas), tačiau dalį jų nukreipia lygegrečiai paviršiui ir sukoncentruoja savo briaunose.
MIT tyrėjai pasinaudojo technologijomis, jau naudojamomis organiniams šviesos diodams gaminti, tik pritaikė jas kiek kitam tikslui. Organiniai saulės koncentratoriai pagaminti iš stiklo ar plastiko pagrindo bei ant jo esančio specialių dažų sluoksnio. Dažų molekulės absorbuoja tam tikrų dažnių šviesos bangas ir išspinduliuoja jau kito dažnio bangas briaunų kryptimis, ir jos su nedideliais nuostoliais pasiekia čia sumontuotus saulės elementus, kurių efektyvumą šiai tyrėjų grupei jau pavyko padidinti net 40 kartų.
Grupės vadovas Marc A. Baldo savo straipsnyje rašo: „Dabar naudojami Saulės energijos koncentratoriai, dažniausiai veidrodžiai, yra dideli, juos sunku sumontuoti, reikia mechaninių jų valdymo sistemų Saulei sekti, be to, jie užima pakankamai didelį plotą. Zoną, į kurią jie surenka spindulius, reikia papildomai aušinti. Mūsų siūlomas koncentratorius tokių trūkumų nebeturi.“
Dailininko piešinyje – kaip šie koncentratoriai gali būti pritaikyti praktikoje: organinių koncentratorių su dažų dalelėmis plokštės, dengiančios langus ir stogą, dalį Saulės šviesos absorbuoja ir išspinduliuoja kito dažnio bangas, kurias nukreipia į briaunas, ant kurių yra įprastiniai saulės elementai, gaminantys elektros energiją.
Tokiai sistemai nereikia jokių optikos elementų, o silicio saulės elementai gali būti keliasdešimt kartų mažesni nei langų paviršiaus plotas.