JAV mokslininkai sukūrė medžiagą, galinčią tiesiogiai versti radiaciją elektros energija, skelbia žurnalas „New Scientist“. Privačios JAV tyrimų bendrovės LAVM ir Alabamos Žemės ūkio bei mechanikos universiteto specialistų teigimu, šis atradimas gali pakeisti ne tik kosmose, bet ir pačioje Žemėje naudojamą techniką.
Paprastai branduolinės jėgainės gamina garą, kuris suka elektrą gaminančias turbinas. Tačiau nuo 7-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio JAV ir Sovietų Sąjungos mokslininkai pradėjo naudoti termoelektrines medžiagas, kurios kosminiuose aparatuose esančių branduolinių maitinimo elementų šilumą paversdavo elektra. Vis dėlto tokių termoelektrinių medžiagų efektyvumas buvo labai nedidelis, teigia „New Scientist“.
Dabar JAV mokslininkai pranešė sukūrę labai efektyviai veikiančias medžiagas, kurios elektra paverčia ne šilumą, o pačią radiaciją. Pasak jų, šiuo metu bandomos medžiagos iš anglies nanovamzdelių su auksu ir ličio hidridu. Radioaktyviosios dalelės, atsitrenkiančios į aukso sluoksnį, išmuša iš jo didelės energijos elektronus, kurie nanovamzdeliais patenka į ličio hidridą ir iš ten keliauja į elektrodus.
Naujosiosios medžiagos iš radioaktyvių šaltinių gali pagaminti iki 20 kartų daugiau energijos, nei termoelektrinės medžiagos. Mokslininkai mano, kad ateityje elektrą gaminančios branduolinės baterijos galėtų tiekti energiją ir elektromobiliams.