Nuo 2025 m. balandžio 1 d. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) taps nacionaline kompetentinga rinkos priežiūros institucija ir bendruoju kontaktiniu punktu pagal Dirbtinio intelekto aktą (DI aktą). Inovacijų agentūra bus paskirta notifikuojančiąja institucija, atsakinga už didelės rizikos DI sistemų atitikties vertinimą. Abi institucijos atliks esminį vaidmenį įgyvendinant DI aktą Lietuvoje, skatindamos atsakingą inovacijų plėtrą ir efektyvų reguliavimą.
Tai numato 2025 m. sausio 14 d. Seime priimti Informacinės visuomenės paslaugų bei Technologijų ir inovacijų įstatymų pakeitimai, kurie sudaro pagrindą reikšmingoms naujovėms DI reguliavimo srityje.
„Dirbtinis intelektas jau dabar yra neatsiejama modernios visuomenės dalis, todėl reguliavimo aplinka turi saugoti vartotojus ir kartu skatinti inovacijas bei investicijas Lietuvoje“, – teigia RRT vadovė Jūratė Šovienė. „RRT sieks neapsiriboti priežiūros funkcijomis, bet tapti partneriu, kuris skatina veiksmų koordinavimą ir dialogą tarp visų suinteresuotų šalių“, – priduria ji.
Kaip bendrasis kontaktinis punktas, RRT užtikrins nuoseklų DI akto taikymą, koordinuos įvairių sektorių institucijų veiksmus, skatins informacijos sklaidą, teiks konsultacijas ir dalinsis specializuotomis žiniomis.
Atsižvelgiant į reguliavimo sudėtingumą, RRT skirs didelį dėmesį praktinėms gairėms, kurios mažintų administracinę naštą verslui ir skatintų aktyvesnį mažų bei vidutinių įmonių dalyvavimą DI plėtros procesuose. Ypatingas dėmesys bus skiriamas bendradarbiavimui su Šiaurės ir Baltijos šalimis, dalinantis gerosiomis praktikomis, koordinuojant veiklas ir skatinant naujus DI sprendimus, prisidedant prie regiono technologinės pažangos.