„Microsoft“ susidūrė su nauja netikėta problema, nes stengiasi įtikinti 800 mln. „Windows 10“ naudotojų atnaujinti sistemą į „Windows 11“. Populiariai senstančiai operacinei sistemai artėjant prie palaikymo pabaigos kitų metų spalį, o naujų dirbtinio intelekto kompiuterių pardavimams nepasiekus numatyto tikslo, panašu, kad šis šventinis apsipirkimo sezonas bus labai svarbus.
Naujausi lapkričio mėnesio „Windows“ statistiniai duomenys rodo, kad pastaruoju metu stebėtas „Windows 11“ atnaujinimų spartėjimas akivaizdžiai baigėsi. Po aštuonių pastovaus perėjimo nuo „Windows 10“ prie „Windows 11“ mėnesių bloga naujiena – staigus krypties pasikeitimas.
Ir nors šis poslinkis sudaro tik apie 1 proc. – kažkur nuo 10 iki 15 mln. naudotojų, pagrindinėje JAV rinkoje padėtis yra daug blogesnė. Remiantis analitikų duomenimis, visame pasaulyje „Windows 10“ rinkos dalis per mėnesį padidėjo nuo 61 proc. iki 62 proc., o „Windows 11“ sumažėjo nuo daugiau nei 35,5 proc. iki mažiau nei 35 proc.
Tačiau JAV „Windows 10“ dalis padidėjo nuo 58 proc. iki 61 proc., o „Windows 11“ po šešis mėnesius trukusio nuolatinio augimo smarkiai sumažėjo nuo beveik 40 proc. iki mažiau nei 37 proc.
Pasauliniai skaičiai iš dalies patenka į paklaidos ribas, tačiau JAV skaičiai atrodo aiškesni. Šis pokytis įvyko po to, kai „Microsoft“ patvirtino, kad nuo kitų metų spalio mėnesio „Windows 11“ naudotojams bus suteikta 12 mėnesių pratęsto palaikymo galimybė. Tai kainuos 30 eurų vienam kompiuteriui, tačiau užsispyrusiems „Windows 10“ laikytojams gali būti verta.
Nežinome, kas lėmė konkrečius perėjimus, tačiau tai gali būti „Windows 10“ naudotojai, grįžtantys prie atnaujinimo dabar, kai žino, kad gali likti su „Windows 10“ ir palaikymu, t. y. saugumo atnaujinimais, iki 2026 metų spalio mėn. Nors „Microsoft“ ir toliau ragina naudotojus pereiti prie „Windows 11“, šios nuolatinės reklamos ir priminimai nėra tokie veiksmingi, kaip tikėtasi.
Įdomus šių „Windows 10“ skaičių posūkis – apie 400 mln. naudotojų, kurie neturi tinkamos aparatinės įrangos, kad galėtų ją atnaujinti. Nors yra įvairių galimybių atnaujinti nesuderinamą kompiuterį, „Microsoft“ ką tik dar kartą įspėjo, kad tai gali sustabdyti tolesnius atnaujinimus ir net panaikinti bet kokias vis dar galiojančias techninės įrangos garantijas.
Ar tarp „Windows 10“ naudotojų, kuriems reikia atnaujinti aparatinę įrangą, vyrauja nuomonė, kad kuo ilgiau jie tai palieka, tuo šis žingsnis bus ekonomiškai efektyvesnis? O dirbtinio intelekto funkcijos vis dar gana ribotos, todėl trūkumų nedaug. Jau žinome, kad dauguma aparatinės įrangos atnaujinimų vis dar skirti pagrindiniams įrenginiams, o ne naujoms dirbtinio intelekto funkcijoms.
Kompanija „Microsoft“ ne kartą pabrėžė, kad „Windows 11“ yra daug saugesnė ir patikimesnė OS nei „Windows 10“. Taigi šis pokytis reiškia, kad 10 – 15 mln. naudotojų dabar prisiima riziką, nuo kurios kitu atveju būtų apsaugoti. Tai nėra gera žinia.
Tikrai bloga žinia „Windows 10“ naudotojams yra ta, kad antradienį „Microsoft“ paskelbė tinklaraščio įrašą, kuriame iš esmės užtrenkė duris bet kokiam aparatinės įrangos atsitraukimui atgal, kai kalbama apie „Windows 11“ atnaujinimus. Artėjant „Windows 10“ palaikymo pabaigai, svarbu peržiūrėti pagrindinį minimalų sistemos reikalavimą, taikomą „Windows 11“.
„Jūs žinote, kad „Windows 10“ palaikymo pabaiga artėja prie pabaigos. „Windows 11“ sistemoje TPM 2.0 pažangūs šifravimo metodai, palyginti su pirmtaku TPM 1.2, siūlo universalesnį ir šiuolaikinėms IT infrastruktūroms svarbesnį raktų valdymą. Integruodamasis su tokiomis funkcijomis kaip „Secure Boot“ ir „Windows Hello for Business“, „TPM 2.0“ didina saugumą užtikrindamas, kad būtų vykdoma tik patikrinta programinė įranga, ir apsaugodamas konfidencialius duomenis. Tiesa, jo įgyvendinimas gali pareikalauti pokyčių jūsų organizacijoje. Tačiau tai yra svarbus žingsnis siekiant veiksmingiau kovoti su sudėtingais šiandienos saugumo iššūkiais“, – teigiama išplatintame pranešime.
Jokių užpakalinių durų ir jokių išsisukinėjimų. TPM 2.0 yra ne tik rekomendacija – tai būtinybė, norint išlaikyti saugią ir ateities perspektyvoms pritaikytą IT aplinką su „Windows 11“. Be to, tai svarbi platesnės nulinio pasitikėjimo strategijos dalis kartu su „Secure Boot“, „Credential Guard“ ir „Windows Hello for Business“.
Taigi tie 400 mln. kompiuterių, kurie nepateks į šį sąrašą, iš tiesų tarsi keliauja į sąvartynus, o naudotojai turės atsinaujinti ne vėliau kaip iki 2026 metų spalio mėnesio. Ir nors „Microsoft“ leidžia atnaujinti kai kuriuos nesuderinamos aparatinės įrangos įrenginius, ji tai daro tik tais atvejais, kai naudotojai sutinka, kad jų palaikymas ir garantijos greičiausiai baigsis.