Pasaulinė informacinių technologijų kompanija IBM pristatė naujos programos, leisiančios gydytojams efektyviau sisteminti ir naudotis informacija apie pacientus, prototipą. Naujosios programinės įrangos dėka paciento ligos istoriją gydytojai sužinos ne vartydami šūsnis popierių, o kompiuterio ekrane matydami virtualų trimatį žmogaus kūną.
IBM Ciūricho laboratorijoje sukurta ASME (angl. Anatomic and Symbolic Mapper Engine) sistema leis gydytojui vienu pelės spragtelėjimu sužinoti visą informaciją apie pacientą – ankstesnių tyrimų duomenis, ligų simptomus, skirtus ir vartotus vaistus, atliktas procedūras. Gydytojai patys pildys duomenų bazę naujais įrašais.
Pacientui skundžiantis, pavyzdžiui, kojos skausmais kol kas gydytojas reikiamą informaciją sužino iš paciento pasakojimų, taip pat esamų įrašų ligos istorijoje. Tačiau tokia informacija gali būti nepilna ar netiksli, todėl gydytojas gali priimti klaidingą sprendimą. ASME sistema, spragtelėjus kompiuterio pele ant virtualaus žmogaus kojos, gydytojui nedelsiant pateiks visą išsamią informaciją, susijusia su paciento kojos būkle – ankščiau žmogų kamavusių problemų aprašą, gydymo būdus, vartotus medikamentus, darytas rentgeno nuotraukas ir pan.
Šis IBM sprendimas padės integruoti skirtingose gydymo įstaigose apie tą patį žmogų turimus medicininius įrašus ir duomenis.
„Įvairios pasaulio šalys jau žengia pirmuosius pacientų medicininių duomenų skaitmeninimo žingsnius“, - sako „IBM Lietuva“ vadovas Rimantas Vaitkus. „Esu tikras, kad šis IBM sprendimas – savotiškas medicininis Google Earth atitikmuo – bus pakankamai greitai pritaikytas realiame gyvenime, o tai reikš geresnę medicinos paslaugų kokybę pacientams ir geresnes darbo sąlygas gydytojams“. Specialistai šį IBM medicininių duomenų kaupimo ir vizualizavimo būdą jau vertina kaip itin svarbų žingsnį e-sveikatos apsaugos link. Prognozuojama, kad sistemos naudojimas leis gydytojams greičiau diagnozuoti ligas, paskirti pacientui tinkamiausią gydymą ir išvengti lemtingų klaidų.
IBM mokslininkai į ASME sistemą taip pat integravo „SNOMED“ programinę įrangą, galinčią universaliai taikyti 300 tūkst. medicininių terminų. Artimiausiu metu į ASME planuojama integruoti ir kalbos funkciją.