JAV teisingumo departamentas pristatė preliminarią pakeitimų sistemą, kurioje dėstomi reikalavimai paieškos milžinei „Google“. Tai daroma atsižvelgiant į vykstantį teismo procesą, kuriame daugiausia dėmesio skiriama bendrovės susitarimams su įvairiomis bendrovėmis dėl jos paieškos sistemos naudojimo.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Pirminis teisingumo departamento kelia didžiulį susirūpinimą, o į preliminarų pasiūlymą sureagavo ir „Google“, kuri pasidalino informacija savo tinklaraščio įraše. Įdomu tai, kad ministerijos siūlomi pakeitimai, atrodo, neapsiriboja ieškinyje nurodytomis paieškos platinimo sutartimis ir gali turėti įtakos daugeliui produktų ir pramonės šakų.
Toks platus požiūris, pasak „Google“, kelia susirūpinimą dėl nenumatytų pasekmių tiek vartotojams, tiek kitoms kompanijoms, ypač atsižvelgiant į dinamišką paieškos ir informacijos paieškos srities pobūdį, kai nuolat atsiranda naujų dalyvių ir technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas.
Radikalūs JAV teisingumo ministerijos reikalavimai kelia pavojų ne tik kompanijoms ar kūrėjams, bet ir „Google“ paslaugų naudotojams. Vienas iš svarbiausių ginčytinų punktų yra JAV teisingumo teismo siūlymas įpareigoti „Google“ dalytis su konkurentais vartotojų paieškos užklausomis, paspaudimais ir rodomais rezultatais.
Šis pasiūlymas kelia susirūpinimą dėl naudotojų privatumo ir saugumo. Paieškos užklausose dažnai pateikiama neskelbtina asmeninė informacija, kurią saugo „Google“ saugumo protokolai.
Teigiama, kad dalijantis tokiais duomenimis su kitomis kompanijomis, ypač tomis, kurios taiko mažiau patikimas saugumo priemones, naudotojams gali kilti pavojus. Be to, tai gali netyčia slopinti paieškos pramonės naujoves, nes tai atgrasytų bendroves nuo investicijų į savo paieškos technologijas.
Dar viena svarbi sritis, kuri kelia „Google“ susirūpinimą – galimas poveikis dirbtinio intelekto įrankiams. „Google“ nurodo, kad dirbtinis intelektas yra technologinės ir ekonominės pažangos pagrindas, o ši pramonės šaka dar tik formuojasi. Vyriausybės įsikišimas, nesvarbu, ar tai būtų privalomas dalijimasis duomenimis, ar dirbtinio intelekto vystymo apribojimai, gali trukdyti inovacijoms ir iškreipti investicijas į šį itin svarbų sektorių.
Svarstoma galimybė atskirti „Google Chrome“ ir „Android“
JAV teisingumo ministerija taip pat svarsto pakeitimus, dėl kurių galėtų būti atskirtos „Chrome“ interneto naršyklės ir „Android“ operacinės sistemos ekosistemos. Bendrovė teigia, kad saugi ir laisvai prieinama naršyklė „Chrome“, o taip pat ir saugi atvirojo kodo operacinė sistema „Android“ suvaidino esminį vaidmenį plečiant interneto prieigą ir didinant jo prieinamumą.
Jų atskyrimas nuo „Google“ gali sutrikdyti jų verslo modelius, padidinti įrenginių kainas ir susilpninti jų konkurencinę poziciją „iPhone“ ir „App Store“ atžvilgiu. Be to, tai gali turėti įtakos įvairioms pramonės šakoms, kurios remiasi „Android“ operacine sistema ir „Chrome“. Tai taip pat gali paveikti ir daugybę kūrėjų ir prietaisų gamintojų.
Negana to, „Google“ atstovai įsitikinę, kad ministerijos siūlomi pokyčiai interneto reklamos rinkoje taip pat turi reikšmingų pasekmių. Bendrovės nuomone, jos reklamos sistema padėjo suvienodinti mažųjų įmonių ir leidėjų veiklos sąlygas, leisdama jiems konkuruoti su didesnėmis kompanijomis.
Bendrovė nurodo, kad vyriausybės nustatyti pakeitimai gali sutrikdyti šią pusiausvyrą ir neigiamai paveikti interneto reklamos ekosistemą.
Dar vienas kritinis „Google“ perspėjimas
JAV technologijų bendrovės atstovai įspėja, kad apribojimai, susiję su tuo, kaip ji reklamuoja savo paieškos sistemą, gali sukelti trintį tarp internautų ir pakenkti įmonėms. Dėl pernelyg plačių platinimo sutarčių apribojimų vartotojams gali būti sunkiau naudotis „Google“ paieška, o tokioms bendrovėms kaip „Mozilla“ ir „Android“ išmaniųjų telefonų gamintojams gali sumažėti pajamos.
Žvelgiant į „Google“ išsakytą poziciją – nesunku įžvelgti, kodėl bendrovė išsakė tokius nuogąstavimus. JAV technologijų milžinės reakcija į teisingumo ministerijos reikalavimus atrodo argumentuotai, o susirūpinimas dėl perteklinių priemonių – pagrįstas.
Nors JAV svarstomi pakeitimai nėra galutiniai – reikia tikėtis, kad politikai tinkamai įvertins galimą poveikį vartotojams ir kitoms bendrovėms ir tik tada bus priimtas sprendimas. Šiuo atveju būtina laikytis subalansuoto požiūrio, kad būtų atsižvelgta į konkurencijos problemas ir kartu skatinamos inovacijos bei užtikrinamas vartotojų privatumas ir saugumas.