Internete pasklido žinia, kad į „Google Play“ buvo įdiegta „Play Integrity“ API, kuri blokuoja programas ne iš oficialios parduotuvės. Kai kas tai jau pavadino beveik „Android“ programų diegimo iš trečiųjų šalių parduotuvių arba paprastų apk failų mirtimi, tačiau čia reikia pateikti kai kuriuos paaiškinimus. Ir kad jie būtų aiškesni, geriausia pradėti iš šiek tiek toliau.
„Google“ pagrįstai mano, kad dėl piratinės „Android“ programinės įrangos, kuri dažnai yra nulaužtos populiarių programų ir žaidimų versijos, daugelį metų praranda nemažai pajamų. Atsižvelgdamas į tai, paieškos milžinas jau seniai įdiegė „Android“ algoritmus ir įrankius, kuriais siekiama apsunkinti tokią praktiką. Pavyzdžiui, galimybė įdiegti programėles iš trečiųjų šalių šaltinių jau seniai buvo užblokuota pagal numatytuosius nustatymus „Android“. Taip, ją kol kas galima apeiti iš anksto nustatymuose suteikus leidimą, tačiau niekas netrukdo „Google“ vieną dieną atimti iš žmonių šią pasirinkimo teisę.
Dabar apie tai, kas vakar sukėlė ažiotažą žiniasklaidoje. „Google Play“ parduotuvė pristatė naują sąsają, pavadintą „Play Integrity API“, kuri padeda programų kūrėjams „aptikti, iš kur programa įdiegta“. Ir jei ji įdiegta iš neoficialaus šaltinio (tiesiogiai iš apk failo arba alternatyvių parduotuvių, tokių kaip „Huawei AppGallery“ arba „Samsung Galaxy Store“), kūrėjas gali parodyti nepraleidžiamą dialogo langą su „ištaisymo pasiūlymu“:
Vartotojas bus perkeltas į „Google Play“ parduotuvę, iš kur jo bus paprašyta arba įdiegti oficialią programos versiją, arba nustoti ja naudotis. Jei jis pasirinks įdiegti „švarią“ versiją, jau įdiegta versija bus ištrinta iš įrenginio kartu su visais vartotojo duomenimis. Verta paminėti, kad šio lango įdiegimas ar neįdiegimas lieka ant kiekvieno atskiros programėlės kūrėjo sąžinės. Pranešama, kad šį „pasiūlymą“ jau įgyvendino žaidimo „Diablo Immortal“ kūrėjai, taip pat „Tesco“, „BeyBlade X“. Tačiau jo aprėpties išplėtimas – tik laiko klausimas.
Nerimas, kilęs tarp ekspertų ir paprastų vartotojų, yra visiškai suprantamas: „Play Integrity API“ ateityje gali lengvai „nužudyti“ ne tik programų diegimą iš apk failų, bet ir kelti grėsmę visoms alternatyvioms „Android“ programų parduotuvėms.
Esmė ta, kad gauname paradoksalią situaciją: kol „Apple“, spaudžiama Europos Sąjungos, žengia nedidelius, bet vertingus žingsnelius link „iOS“ uždarumo sumažinimo, „Google“ tyliai juda priešinga kryptimi, iš pradžių sukurtą kaip atvirą „Android“ sistemingai darydama vis uždaresniu.