Po praėjusios savaitės įvykių – vis netyla kalbos, kuriose minimas „CrowdStrike“ ir „Microsoft“ vardas. Dienraštyje „The Wall Street Journal“ paskelbto straipsnio pabaigoje „Microsoft“ atstovas spaudai pateikė įdomią mintį apie operacinės sistemos „Windows“ saugumą.
JAV technologijų bendrovės „Microsoft“ atstovas nebuvo cituojamas pažodžiui, WSJ teigė, kad 2009 metais sudarytas susitarimas su Europos Komisija yra priežastis, kodėl bendrovė negali labiau užrakinti savo operacinės sistemos, kad padidintų saugumą.
2009 metais „Microsoft“ susitarė su Europos Komisija, kad saugumo programinės įrangos kūrėjams suteiks tokio pat lygio prieigą prie „Windows“, kokią gauna „Microsoft“. Šis sprendimas reiškia, kad saugumo programinės įrangos gamintojai turi daugiau galimybių gadinti sistemas, kaip šią savaitę padarė „CrowdStrike“, paralyžiavusi 8,5 mln. kompiuterių su „Windows“ visame pasaulyje.
Po to, „Microsoft“ atskubėjo į pagalbą ir nukentėjusiems naudotojams pasiūlė automatinio taisymo priemonę.
Dokumente teigiama, kad „Microsoft“ yra įpareigota trečiųjų šalių saugumo programinės įrangos gamintojams suteikti galimybę naudotis savo „Windows Client“ ir „Server“ operacinių sistemų API, kurios naudojamos jos saugumo produktuose.
Susitarime pažymima ir tai, jog JAV bendrovė taip pat turi dokumentuoti API „Microsoft Developer Network“, išskyrus tuos atvejus, kai jos kelia pavojų saugumui. Suteikus saugumo programinės įrangos gamintojams prieigą prie šių API, nors tai ir naudinga vienodoms konkurencijos sąlygoms, dėl kurių ES buvo susirūpinusi, tačiau tai nėra gerai saugumui, kaip matėme šią savaitę, kai „CrowdStrike“ išvedė iš rikiuotės labai svarbias mašinas ir sukėlė chaosą visame pasaulyje.
Ironiška, kad nors ES siekė užtikrinti sąžiningumą, „Apple“ ir „Google“, gaminančioms „MacOS“ ir „ChromeOS“, tokie pat apribojimai netaikomi... kol kas. Pasak WSJ, 2020 metais „Apple“ pranešė kūrėjams, kad jos operacinė sistema nebesuteiks jiems branduolio lygmens prieigos. Nors šis pokytis reiškė, kad kūrėjai turi keisti savo programinę įrangą, jis taip pat reiškė, kad mažiau gali nutikti klaidų.
Pastaraisiais metais Europos Sąjunga vis griežtina priemones, skirtas kovoti su vadinamuoju antikonkurenciniu didžiųjų technologijų įmonių elgesiu, todėl mažai tikėtina, kad ji pasuks keliu, kuriuo leis „Microsoft“ dar labiau užrakinti „Windows“, nepaisant to, kokią naudą tai suteiktų.