38 proc. visų 2013 m. sukurtų tinklalapių nebeprieinami dėl reiškinio, kuris vadinamas „skaitmeniniu nykimu“, rodo JAV įsikūrusio tyrimų centro „Pew Research Centre“ atliktas naujas tyrimas.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Išplėtę laiko intervalą, tyrėjai nustatė, kad nebeegzistuoja maždaug ketvirtadalis visų 2013-2023 m. sukurtų tinklalapių. Iš šio skaičiaus 8 proc. tinklalapių buvo sukurti 2023 metais, rašo euronews.com.
„Internetas yra neįsivaizduojamai didžiulė šiuolaikinio gyvenimo saugykla... tačiau net ir tada, kai viso pasaulio vartotojai naudojasi internetu, kad galėtų pasiekti knygas, paveikslėlius, naujienų straipsnius ir kitus išteklius, šis turinys kartais dingsta iš akiračio“, – rašoma tyrime.
Tyrime neprieinamos nuorodos apibrėžtos kaip puslapis, kurio nebėra pagrindiniame serveryje (rodomas pranešimas „404 not found“ (liet. 404 nerastas).
Tyrėjai pasirinko atsitiktinę tinklalapių imtį iš „Common Crawl“ – interneto archyvų paieškos, apžvelgiančios, kaip atrodo tinklalapiai bet kuriais metais.
Komanda atrinko maždaug 90 000 interneto puslapių, pasirinkę laikotarpį nuo 2013 m. iki 2023 m., kad išsiaiškintų, ar jie vis dar egzistuoja.
Nustatyta, kad maždaug 54 proc. analizuotų „Wikipedia“ puslapių nuorodų skiltyje buvo bent viena neveikianti nuoroda.
Naujienų svetainėse buvo apie 23 proc. neveikiančių nuorodų, o vyriausybiniuose puslapiuose – 21 proc.
Nykimas vyksta ir socialinėje žiniasklaidoje, kur vos ne vienas iš penkių „X“ (buvęs „Twitter“) pranešimų, surinktų realiuoju laiku atsitiktinai atrinkus 4,8 mln. pranešimų, nebuvo prieinamas ilgiau nei kelis mėnesius, nes buvo ištrinta naudotojo paskyra arba pašalintas atskiras pranešimas.
Didesnė tikimybė, kad įrašas „X“ svetainėje dings, jei jis buvo parašytas turkų ar arabų kalba arba buvo iš paskyros, kurioje buvo nustatyti „numatytieji nustatymai“, pavyzdžiui, bendra profilio nuotrauka ar biografija.