Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) paskelbė 33 valstybių narių skaitmeninės brandos lygio, kuris vertinamas DGI indeksu (angl. Digital Government Index), ataskaitą. Pagal šį indeksą Lietuva užima 14-ąją vietą ir pakilo aukščiau už EBPO valstybių vidurkį.
„Šis indeksas oficialiai skelbiamas pirmą kartą. Prieš keletą metų pagal EBPO skelbtą bandomąjį tyrimą Lietuva buvo 27 vietoje iš 33 valstybių, todėl šiandien matomas šuolis atspindi reikšmingą pažangą skaitmeninės brandos srityje ir įrodo, kad Lietuvoje duomenų valdymas ir panaudojimas yra strateginis prioritetas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Lietuvos DGI indeksas siekia 60,8 proc., o EBPO narių DGI rodiklio vidurkis sudaro 60,5 proc. Aukščiausią vietą pagal DGI indeksą užėmė šios šalys: Pietų Korėja, Danija, Jungtinė Karalystė, Norvegija, Australija, Estija, Kolumbija, Airija, Prancūzija ir Kanada. Kaimyninė Latvija užėmė 16 vietą.
DGI indeksas rodo valstybių suteiktas galimybes vartotojams pasiekti atvirus duomenis, naudojantis technologijomis ir vertinant viešojo sektoriaus skaitmeninę transformaciją.
„DGI indeksas atskleidė, kur dar turime tobulėti naudodami skaitmenines technologijas bei duomenis ir kur jau padaryta pažanga. Lietuva yra nemažai pažengusi viešojo sektoriaus sprendimų priėmimo, remiantis duomenimis, srityje. Be to, Lietuvoje daugelis viešųjų paslaugų ES piliečiams ir įmonėms yra pasiekiamos internetu. Taip yra sudarytos galimybės lengviau ir paprasčiau internetu bendrauti su viešojo administravimo institucijomis“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.
EBPO ataskaitoje pažymima, kad Lietuvoje duomenų tvarkymas organizuojamas nuosekliai, kokybiškai ir saugiai. Vertinant šį rodiklį, Lietuva patenka į dešimtuką kartu su Pietų Korėja, Estija, Airija, Norvegija, Prancūzija, Kolumbija, Peru, Australija ir Švedija.
Ataskaitoje Lietuva taip pat skatinama atverti kuo daugiau viešojo sektoriaus duomenų, atsakingai naudoti dirbtinio intelekto produktus ir nustatyti aiškias etines jų priežiūros rekomendacijas, atsižvelgiant į skaidrumą, atsakingumą ir privatumą.
Matuojant DGI indeksą, valstybių pažanga vertinama pagal šešias skaitmeninės valdžios brandos lygį atspindinčias sritis: skaitmeninį dizaino pobūdį, rėmimąsi duomenimis, valdžią kaip platformą, esminį atvirumą, orientaciją į vartotoją ir proaktyvumą.
Su EBPO ataskaita galima susipažinti EBPO tinklalapyje.