Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atnaujino savo veiklos informacinę sistemą, kuria valdoma iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamų sveikatos priežiūros paslaugų apskaita ir vykdoma jų teikimo kontrolė. Nuo šiol Lietuvos gydymo įstaigos gali greičiau ir patogiau pateikti duomenis apie suteiktas paslaugas, už kurias apmoka ligonių kasos.
Nuo 1997 metų VLK tarnavusios informacinės sistemos „Sveidra“ funkcijos perkeltos į plačiai pasaulyje naudojamą Vokietijos programinės įrangos gamintojos SAP sukurtą SAP HANA duomenų valdymo platformą.
„Siekiame suvienodinti savo IT ryšių sistemą ir palaipsniui perkeliame ją į SAP HANA architektūrą. Šiuo metu į technologiškai pažangią gamintojo SAP duomenų valdymo platformą jau yra perkeltos iki šiol naudotos informacinės sistemos „Sveidra“ funkcijos, kuri apskaitė ligonių kasų apmokamas gydymo įstaigų suteiktas paslaugas. Šis sudėtingas migracijos procesas, kurį sėkmingai baigėme šiemet, užtruko beveik trejus metus. Per šį laikotarpį keitėsi mūsų įstaigos poreikiai, todėl įgyvendinant tokį didelį projektą, buvo kuriamos naujos sistemos funkcijos, kurios leido mums ne tik modernizuoti, bet ir atnaujinti, patobulinti visą IT sistemą“, – pažymi Aurimas Baliukevičius, Valstybinės ligonių kasos IT departamento vadovas.
SAP HANA operatyvinėje atmintyje veikianti duomenų valdymo platforma, kuri gauna ir apdoroja duomenis iš skirtingų šaltinių realiu laiku, palengvina įmonių darbuotojų darbo naštą ir padidina produktyvumą. Pasak A. Baliukevičiaus, perėjus prie pažangios technologijos, daugelis procesų atliekama automatizuotai, todėl paspartėjo darbo tempas, sumažėjo rankinio darbo apimtys, o bendras darbo krūvis su šia sistema dirbantiems įstaigos darbuotojams sumažėjo 10–15 proc.
„Kiekvieną dieną mūsų IT sistemai tenka apdoroti apie 5 TB duomenų. Ją perkėlus į SAP duomenų valdymo platformą, palengvėjo duomenų kontrolės procedūros, kurias iki šiol tekdavo atlikti įstaigos darbuotojams. Dabar tai atlieka pati sistema, kuri patikrina, ar pateikti duomenys yra teisingi ir tinkami apmokėjimui inicijuoti. Be to, reikšmingai pagerėjo mūsų naudojamų sistemų integralumas. Kadangi gamintojo SAP platforma veikia patikimai, jai reikia mažiau priežiūros, ateityje planuojame į SAP duomenų valdymo platformą perkelti ir kitas įstaigos IT sistemas“, – pažymi A. Baliukevičius.
VLK informacinės sistemos duomenis gauna valstybinės ir privačios gydymo įstaigos, vaistinės, ortopedijos ir kitos įmonės, sudariusios sutartis su ligonių kasomis. Taip pat ši sistema yra viena pagrindinių duomenų teikimo šaltinių „E-sveikatos“ sistemai. Be to, ji yra integruota su VLK Eilių valdymo informacine sistema, Finansų valdymo ir apskaitos bei dokumentų valdymo sistema.
Su atnaujinta VLK informacine sistema nuo šiol dirba visos Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos, kurios į sistemą suveda duomenis apie suteiktas paslaugas: stacionarines ar ambulatorines gydymo paslaugas, kompensuojamuosius vaistus ir kt. „Prie pokyčių gydymo įstaigos palaipsniui prisitaikė. Matome, kad ir joms dirbti su mūsų atnaujinta platforma tapo lengviau, nes ji yra greitesnė, atsirado naujų darbą palengvinančių funkcijų. Todėl pateikti duomenis VLK tapo kur kas paprasčiau“, – teigia A. Baliukevičius.
SAP HANA yra moderni duomenų valdymo platforma, kurios esminis pranašumas – galimybė programinę įranga pritaikyti greitam ir efektyviam didelio duomenų kiekio apdorojimui. Šiuo įrankiu pasaulyje plačiai naudojasi tiek valstybinės įstaigos, tiek komercinės įmonės, kurioms reikia greitų sprendimų, tikslių įžvalgų bei lankstumo kasdienėje veikloje. „SAP sprendimai yra plačiai naudojami pasaulyje medicinos ir sveikatos priežiūros srityse. Džiaugiamės, kad padedant mūsų partneriams, bendrovei „InnoForce“, Lietuvos institucijos diegia pažangiausias technologijas ir gerąsias skaitmenizavimo praktikas“, – pažymi Kęstutis Kasakaitis, „SAP Lietuva“ pardavimo vadovas.