Tarptautinis atvirojo kodo ir standartų konsorciumas „OASIS Open“ pristatė duomenų modelį skirtą kovai su dezinformacija (angl. Defending Against Disinformation Common Data Model, DAD-CDM). Metodologija ir principai, kuriais yra paremta ši iniciatyva, jau yra taikomi ir Lietuvoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„OASIS Open“ iniciatyva siekiama sukurti keitimosi duomenimis standartus, skirtus dezinformacijos kampanijų analizei, įskaitant ir dirbtiniu intelektu paremtas atakas. „Vieningos terminologijos ir duomenų modelio sukūrimas yra ypatingos svarbos projektas, ši iniciatyva nulies pamatą organizacijoms iš viso pasaulio bendradarbiauti daug efektyviau, bei kartu reaguoti į tarptautines dezinformacijos atakas. Tai ženkliai padidins mūsų veiksmingumą reaguojant į dezinformacijos atakas. Didžiuojuosi, kad būdami iš Lietuvos, galime prisidėti prie tarptautinių standartų kūrimo, sako Viktoras Daukšas DAD-CDM valdybos narys. Lietuva tapo pirmąja šalimi išbandžiusia ša metodologiją ir principus NATO viršūnių susitikimo metu liepą.
Įtakos operacijų kampanijų kontekste, dirbtiniu intelektu paremtos atakos yra gana sudėtingos o jų vykdytojai geba greitai prisitaikyti. Dirbtinio intelekto naudojimas gali padidinti šių informacinių operacijų poveikį ir kelia vis didesnį susirūpinimą. Bendras duomenų standartas suteiks organizacijoms, bei institucijoms, galimybę veiksmingai nustatyti, atremti dezinformacijos atakas grįstas dirbtiniu intelektu.
„Pasaulyje, kuriame jau dabar esantį susiskaldymą dar labiau didina plintančios įtakos kampanijos, įskaitant dezinformaciją, sukurti bendrą duomenų modelį yra būtina. Toks modelis supaprastintų dalijimąsi informacija apie įtakos operacijas ir jų analizę, o tai leistų laikytis vieningo požiūrio į atsako koordinavimą ir išteklių paskirstymą“, – sakė dr. Georgianna Shea iš Demokratijų gynybos fondo (angl. Foundation for the Defense of Democracies), viena iš DAD-CDM projekto valdybos (PGB) pirmininkių.
DAD-CDM bus naudojamos praktikos, protokolai ir politika, kurie šiandien plačiai taikomi kibernetinio saugumo srityje.
„Gynybos“ koncepcija apima veiksmus realiuoju laiku ir strateginį planavimą, siekiant kovoti su dezinformacijos keliama grėsme taikai, demokratijai ir tokioms svarbioms politikos sritims kaip pandemijos ir klimato kaita“, – sakė dr. Pablo Breueris iš „DISARM Foundation“. „DAD-CDM turi keletą privalumų, įskaitant greitesnį dalijimąsi perspėjimais, lengvesnį atsako koordinavimą, aktyvesnį dalijimąsi ataskaitomis ir galimybę lyginti veikėjų elgesį. Kartu sukursime stipresnę apsaugą nuo dezinformacijos plitimo ir žalos internete bei padėsime apsaugoti informacijos vientisumą visame pasaulyje“, – teigė jis.