Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras (toliau – NBFC) vienas pirmųjų šalyje šią savaitę sėkmingai pradėjo naudoti Vieningos iždo sąskaitos informacinę sistemą VIKSVA. Kaip ir buvo planuota, LR Finansų ministerijos sukurta sistema pirmosios įstaigos pradeda naudotis šią vasarą, o iki 2028 m. sąskaitas valstybės ižde laipsniškai turės visos valstybės biudžetinės ir viešosios įstaigos. Centralizuotas sąskaitų administravimas leis racionaliau ir efektyviau valdyti valstybės pinigus – panaudoti laikinai laisvą likvidumą, mažinti trumpalaikį skolinimąsi ir skolinimosi išlaidas bei investuoti turimas lėšas.
Šiuo metu biudžetinės įstaigos dar naudojasi komercinių bankų paslaugomis – darbas su skirtingais bankais reikalauja ženklių žmogiškųjų ir piniginių išteklių, o išskaidytos po skirtingas sąskaitas lėšos riboja jų valdymo efektyvumą.
„Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras šią savaitę pradėjęs naudotis VIKSVA sistema sėkmingai pasirašė pirmuosius mokėjimų nurodymus. Sistema paprasta naudotis, draugiška vartotojui, yra galimybė priklausomai nuo mokėjimų sumos dydžio nustatyti pasirašančių darbuotojų lygius. Institucijos ir įstaigos, kurioms centralizuotai atliekame finansinės apskaitos paslaugas, taip pat jau atlieka parengiamuosius darbus VIKSVA sistemoje, tad netrukus mokėjimo operacijas – darbo užmokesčio, avansinius mokėjimus, kitus pervedimus atliksime tik naudojantis VIKSVA“, - pažymi NBFC direktorės pavaduotojas Edita Filipavičiūtė.
Naudojantis VIKSVA, biudžetinių įstaigų, dalies viešųjų įstaigų ir kitų subjektų sąskaitos bus atidarytos valstybės ižde, t.y., valstybės iždas biudžetinėms įstaigoms ir kt. subjektams teiks sąskaitų tvarkymo, mokėjimo operacijų vykdymo, valiutos keitimo paslaugas bei technines priemones, kuriomis sudaromos sąlygos atlikti įstaigų tvarkomų sąskaitų valdymo ir mokėjimo operacijas.
Planuojama, kad birželį – liepą į VIKSVA bus perkeliamos lėšos tų įstaigų, kurių apskaitą centralizuotai tvarko Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras, pvz., Finansų ministerijos, Muitinės departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Vyriausybės kanceliarijos, Centrinės projektų valdymo agentūros ir kt. (visą sąrašą įstaigų ir jų perkėlimo eiliškumą galite rasti čia) – iš viso 154 įstaigos. Tolesniuose etapuose, VIKSVA bus plėtojama, apimant įstaigas, turinčias specifinius poreikius bei vykdančias dideles mokėjimų apimtims.
VIKSVA sistema plėtojama siekiant centralizuoti paslaugas, suvienodinti procesus, mažinti administracinę naštą bei paslaugų kaštus, gerinti Iždo teikiamų paslaugų kokybę. Skaičiuojama, kad dėl sumažėjusių valstybės skolinimosi apimčių ir sąnaudų, biudžetinių įstaigų mokėjimų pavedimų bei sąskaitų aptarnavimo išlaidų, kasmet bus sutaupoma apie 2,6 mln. eurų.