Teisingumo ministerijos atlikta analizė atskleidžia, kad nuo 2021 m. įsigaliojusi naujoji antstolių parinkimo tvarka visiškai pasiteisino. Jau antrus metus vykdomuosius dokumentus dėl pinigų sumų išieškojimo antstoliams automatiniu būdu paskirsto Antstolių informacinė sistema, o visi vykdomieji dokumentai dėl išieškojimo iš to paties skolininko pateikiami vykdyti tam pačiam antstoliui, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Pasak teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos, vykdomųjų dokumentų dėl pinigų sumų išieškojimo analizė rodo, kad einame teisinga kryptimi. „Šiais pakeitimais buvo siekiama didinti skolininkų interesų apsaugą ir užtikrinti efektyvesnį išieškojimo procesą. Atlikta analizė aiškiai parodo, kad naujoji tvarka pasiteisina,“ – pastebi ministrė.
Jeigu anksčiau toje pačioje veiklos teritorijoje veikiančių antstolių per metus užvedamų vykdomų bylų skaičius galėjo skirtis ir keletą kartų, tai, vykdomuosius dokumentus paskirstant automatiniu būdu, užvestų vykdomųjų bylų ėmė skirtis ne daugiau kaip 4-6 proc. Kitas svarbus rodiklis – skundai dėl antstolių veiklos. Pirmosios instancijos teismuose gautų skundų skaičius 2021 m., palyginti su 2020 m. duomenimis, sumažėjo 15 proc. Teisingumo ministerijoje ir Lietuvos antstolių rūmuose 2021 m. gautų skundų dėl antstolių veiklos skaičius, palyginti su 2019 ir 2020 m. duomenimis, taip pat sumažėjo.
Teisingumo ministerijos analizė taip pat atskleidžia, kad kol nepasitenkinimas antstolių veikla mažėjo, gerėjo skolų išieškojimo rezultatai. Per 2021 metus antstoliai privatiems asmenims ir valstybės institucijoms sugrąžino 166,3 mln. eurų skolų. Tai 19 proc., arba 26,4 mln. eurų daugiau, negu buvo išieškota 2020 m. Dar geresni 2022 m. pirmojo pusmečio rezultatai: sugrąžintų skolų suma pasiekė 99,5 mln. eurų ir buvo 34 proc. didesnė negu 2021 m. sausio-birželio mėnesiais.
Teisingumo ministerija primena, kad nuo 2021 m. kiekvienas asmuo, interneto svetainėje patvirtinęs savo tapatybę elektroniniu, mobiliuoju parašu arba naudodamasis elektronine bankininkyste, gali prisijungti prie Antstolių informacinės sistemos ir pateikti antstoliui procesinius dokumentus, susipažinti su jam adresuotais procesiniais dokumentais ir kita vykdomosios bylos medžiaga, taip pat gali matyti, kada ir kokius veiksmus konkrečioje vykdomojoje byloje atliko antstolis. Taigi, galiojantis teisinis reguliavimas suteikia galimybę išieškojimo procesą inicijuoti ir jame dalyvauti vien tik nuotoliniu būdu.