Lengvai prieinamos ir suprantamos elektroninės paslaugos, nesudėtingas joms reikalingos infrastruktūros sukūrimas bei nenutrūkstantis atgalinis ryšys su šias paslaugas naudojančiais klientais – tai šiuolaikiškos, sėkmingos ir į klientą orientuotos organizacijos kriterijai. Siekdamas tapti tokia organizacija Registrų centras nuo šiol tampa dar atviresnis ir programuotojų bendruomenei pradeda atverti savo teikiamų paslaugų programinius kodus.
Mažiau nesusikalbėjimų
Registrų centras vienoje populiariausių atvirojo kodo platformų „GitHub“ paviešino elektroninių dokumentų pasirašymo platformos „GoSign“ integracijų rinkinį (OneSign Api Client).
Taigi nuo šiol visiems, ketinantiems savo turimose informacinėse sistemose susikurti „GoSign“ paslaugos integraciją, tereikia apsilankyti „GitHub“ platformoje ir atlikti nesudėtingus diegimo savo sistemoje veiksmus. Tokiu būdu Registrų centras teikia ne tik paslaugas, bet ir infrastruktūrą toms paslaugoms gauti, o remiantis atvirojo kodo politika ir įrankiais, kviečia savo klientus prisidėti prie šios infrastruktūros plėtros.
Norėdamas pagreitinti integracijos kūrimo procesus tiems klientams, kurie negali pasinaudoti jau paruoštu integraciniu paketu (OneSign Api Client), Registrų centras savo „GitHub“ paskyroje yra paviešinęs elektroninių dokumentų pasirašymo integracijos specifikaciją modernesniu sprendimu.
„GoSign“ ar kitų Registrų centro teikiamų integracinių paslaugų vartotojų sąsajos programinio kodo atvėrimas programuotojų bendruomenei leidžia visiems norintiems paprastai ir greitai susipažinti su integracijos realizavimo specifika, o pastebėjus netikslumus ar trūkumus, pasiūlyti ir pataisyti juos savo iniciatyva.
Ateityje „GoSign“ elektroninių dokumentų pasirašymo atvirojo kodo projektą galėtų papildyti ir kitos Registrų centro paslaugos, pavyzdžiui, duomenų teikimas per sistemą „RC brokeris“, registrų ir informacinių sistemų tarpusavio integracijos ar sąveika su E.sveikatos sistema“, – sako Registrų centro IT centro direktorius Antanas Raguotis.
Anot jo, Registrų centras yra viena pirmųjų Lietuvos valstybinio sektoriaus organizacijų, besinaudosiančių „GitHub“ platforma savo teikiamų skaitmeninių paslaugų plėtrai ir tobulinimui.
„Plačiame Registrų centro paslaugų spektre yra ne viena paslauga, kuriai teikti naudojamos integracinės sąsajos, leidžiančios tarpusavyje sąveikauti Registrų centro ir paslaugos gavėjo informacinės sistemos. Kad ši tarpusavio sąveika vyktų sklandžiai ir klientui sukeltų kuo mažiau nepatogumų, sistemų „susikalbėjimui“ naudojamas programinis kodas turi būti aiškus, lengvai suprantamas ir, svarbiausia, esant būtinybei greitai koreguojamas ar tobulinamas taip, kad atitiktų klientų lūkesčius.
Tikimės, kad būtent pastarąjį elementą padės užtikrinti Registrų centro įsitraukimas į vieną didžiausių pasaulyje atvirojo kodo programinės įrangos vystytojų bendruomenę „GitHub“, – sako Registrų centro IT centro vadovas A. Raguotis.
Atvirasis kodas – tai programinė įranga, kurios programinis kodas yra viešai prieinamas, taip sudarant galimybę visiems norintiems šį kodą nagrinėti, modifikuoti ir tobulinti. Daugiau kaip 73 mln. programinės įrangos vystytojų ir per 4 mln. įvairiausių organizacijų visame pasaulyje vienijanti „GitHub“ platforma skirta organizacijoms viešai pristatyti savo atvirojo kodo projektus ir sudaryti galimybę programuotojams nesunkiai su jais susipažinti, išanalizuoti ir, pastebėjus trūkumų ar taisytinų vietų, pateikti savo siūlymus.
Registrų centras tvarko pagrindinius valstybės informacinius išteklius – valstybės registrus ir informacines sistemas, remiantis jų valdytojų – skirtingų valstybės institucijų – nustatytomis tvarkomis ir taisyklėmis. Šiuo metu Registrų centras prižiūri 11 valstybinės reikšmės registrų ir apie 20 informacinių sistemų.