Tokiai mažai aukštųjų technologijų šaliai, kaip Estija, internetas yra gyvybiškai svarbus. Tačiau pastarąsias dvi savaites valstybiniai tinklalapiai (ir kai kurie privatūs) buvo puolami „paslauga neprieinama“ atakomis, kuriose taikinys yra bombarduojamas tokios galybės netikrų reikalavimų suteikti informaciją, kad galiausiai „nulūžta“, rašo „The Economist“.
Šis internetinis karas prasidėjo balandžio 27-ąją Estijai konfliktuojant su Rusija dėl sovietinių laikų karo paminklo pašalinimo iš Talino centro į karių kapines. Šis sprendimas sukėlė keleto tūkstančių protestuotojų iš Estijos didelės vietos etninės rusakalbių populiacijos riaušes ir plėšimus. Jie bronzinę kario statulą vertina kaip puoselėtiną memorialą karo aukoms. Estai jį laiko nekenčiamos užsienio okupacijos simboliu.
Anot Estijos, neramumai buvo surengti pačios Rusijos, kuri statulos perkėlimą pavadino „šventvagyste“ ir paragino estų vyriausybę atsistatydinti. Maskvoje Kremliaus vadovaujamas jaunimo judėjimas izoliavo ir užpuolė Estijos ambasadą, taip sukeldamas protestus iš Jungtinių Valstijų, NATO ir Europos Sąjungos. Galbūt kažkiek reaguodama į vėlyvą, bet tvirtą Vakarų paramą Estijai Rusija atsitraukė. Pagal Vokietijos parengtą susitarimą Estijos ambasadorė „išvyko atostogų“, ir blokada baigėsi taip netikėtai, kaip ir prasidėjo.
Tačiau internetiniai išpuoliai tęsiasi. Kai kuriomis atakomis siekta sugadinti estiškas svetaines, pakeičiant jų turinį rusiška propaganda ar melagingais Estijos atsiprašymais dėl kario statulos perkėlimo. Dauguma išpuolių mėgino tinklalapius apskritai išjungti. Šis internetinis karas intensyvėja. Estijos kibernetinės erdvės gynybai vadovaujantis Hillaras Aarelaidas sako, kad gegužės 9-ąją, kai Rusija ir jos sąjungininkės mini Adolfo Hitlerio nugalėjimą Europoje, surengtos didžiausios atakos. Mažiausiai šeši tinklalapiai, tarp kurių ir užsienio reikalų bei teisingumo ministerijų svetainės, buvo neprieinami. Tokie triukai dažniausiai vykdomi interneto nusikaltėlių, pavyzdžiui, siekiant šantažu gauti pinigų iš kazino, tačiau tai dar nėra niekada surengta prieš valstybę.
Pavojaus signalai skamba ne tik Estijoje. NATO į tai atkreipė ypatingą dėmesį. „Jeigu valstybės narės komunikacijų centras yra puolamas raketa, tai galima pavadinti karo paskelbimu. Tad kaip tai pavadinti, kai ta pati instaliacija yra atjungiama kibernetine ataka?“ – klausia aukšto rango pareigūnas Briuselyje. Estijos gynybos ministerija eina dar toliau: atstovas spaudai tai lygina su prieš Ameriką 2001-ųjų rugsėjo 11-ąją surengtais išpuoliais. Du NATO aukščiausio lygio internetinės karybos specialistai bei kolega iš Amerikos nuskubėjo į Taliną stebėti antpuolio. Tačiau Estijos teisingumo ministras skundžiasi, kad tarptautinė teisė čia menkai padės.
Aršiausi išpuoliai vykdomi su kenkėjo elektroniniais pirštų atspaudais. Estai teigia, kad kai kurios ankstesnės salvės atėjo iš su Rusijos vyriausybe susijusių kompiuterių. Tačiau dauguma puolimų atlikti iš visame pasaulyje esančių paprastų kompiuterių. Kai kurie jų priklauso privatiems asmenims, pykstantiems ant Estijos. Rusiškuose interneto puslapiuose pastaruoju metu buvo publikuojama informacija, kaip pradėti „paslauga neprienama“ atakas. Kita išpuolių lavina vykdoma iš kompiuterių grandinių, kurios yra užgrobtos virusų ir tokius reidus vykdo jų vartotojams nežinant. Šie „botnetai“ gali būti sukurti ar paprasčiausiai išnuomoti iš kibernetinių nusikaltėlių.
Siekdama išlikti atvira vietos vartotojams Estija turi nutraukti priėjimą prie jos svetainių iš užsienio. Tai potencialiai net grėsmingiau šalies ekonomikai nei iki šiol paskelbtos ribotos Rusijos sankcijos, pavyzdžiui, keleivinių traukinių tarp Talino ir Sankt Peterburgo kursavimo sustabdymas. Tai tikrai trukdo Estijos pastangoms pasipriešinti rusų propagandai, kuri ją piešia kaip fašistinę lindynę. „Grįžome į akmens amžių sakydami pasauliui, kas vyksta telefonu ir faksu“, – sako vienas Estijos interneto ekspertas.
Išpuolius stebinčios suomių interneto saugumo kompanijos „F-Secure“ atstovas Mikko Hyppnenas teigia, kad geriausia apsauga yra įrengti stiprius serverių tinklus daugybėje valstybių. Tai kol kas nėra NATO darbas, bet juo gali greitai tapti.