Šiandien pasiektas dar vienas svarbus laimėjimas įgyvendinant ES skaitmeninio COVID pažymėjimo iniciatyvą – pradėjo veikti ES lygmens techninė sistema, suteikianti galimybę saugiai ir užtikrinant privatumą tikrinti pažymėjimus. Sukurti ES pažymėjimą pasiūlė Europos Komisija, kad šią vasarą būtų galima atnaujinti saugias keliones. Pažymėjimas bus nemokamas, saugus ir prieinamas visiems. Šis tiek skaitmeniniu, tiek popieriniu formatu išduosimas pažymėjimas bus įrodymas, kad asmuo buvo paskiepytas nuo COVID-19, jo tyrimo rezultatas yra neigiamas arba jis yra persirgęs infekcija.
Politinį susitarimą dėl reglamento, kuriuo reglamentuojamas pažymėjimas, Europos Parlamentas ir ES Taryba pasiekė gegužės 20 d., o šiandien pradeda veikti techninį ES sistemų pagrindą sudarantis portalas. Vos per du mėnesius sukurtas ES tinklų sietuvas (angl. EU gateway) suteikia galimybę tikrinti saugumo elementus, įeinančius į visų pažymėjimų QR kodus. Tai padės užtikrinti, kad piliečiai ir valdžios institucijos galėtų būti tikri dėl pažymėjimų autentiškumo. Per šį procesą neperduodami ir neišsaugomi jokie asmens duomenys. ES tinklų sietuvo paleidimas žymi parengiamojo ES lygmens darbo pabaigą.
Nuo gegužės 10 d. portalą sėkmingai išbandė jau 22 šalys. Nors reglamentas bus taikomas nuo liepos 1 d., visos techninius bandymus atlikusios ir pažymėjimus išduoti ir tikrinti pasirengusios valstybės narės jau gali savanoriškai pradėti naudotis sistema. Jau šiandien prisijungti prie ES tinklų sietuvo nusprendė ir ES pažymėjimus išduoti pradėjo septynios valstybės narės: Bulgarija, Čekija, Danija, Graikija, Kroatija, Lenkija ir Vokietija. Kai kurios šalys nusprendė ES skaitmeninio COVID pažymėjimo sistema pradėti naudotis tik tada, kai visas funkcijas įdiegs nacionaliniu mastu. Taigi artimiausiu metu prie sistemos prisijungs ir daugiau šalių. Atnaujinta apžvalga pateikiama specialiame tinklalapyje.
Europos Parlamentas ir ES Taryba turi oficialiai patvirtinti gegužės 20 d. pasiektą politinį susitarimą. Reglamentas bus pradėtas taikyti liepos 1 d. Valstybės narės, kurioms reikia daugiau laiko, pažymėjimus galės pradėti išduoti laipsniškai – per tam numatytą šešių savaičių laikotarpį. Tuo pat metu Europos Komisija toliau teiks valstybėms narėms techninę ir finansinę pagalbą, reikalingą, kad jos galėtų prisijungti prie ES tinklų sietuvo.