Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad atnaujino smulkiesiems verslininkams skirtą supaprastintos buhalterinės apskaitos programą – virtualų buhalterį i.APS. Nemokama VMI e.paslauga besinaudojantys gyventojai galės patogiau tvarkyti sąskaitas, išrašyti grynųjų pinigų priėmimo kvitą. Be to, individualios veiklos pajamas ir išlaidas vesti virtualiu buhalteriu i.APS nuo šiol galės ir nenuolatiniai Lietuvos gyventojai*.
„Šias naujoves padiktavo savarankiškai dirbančių gyventojų mokesčių administratoriui išsakyti poreikiai. Gyventojai klientams dabar gali ne tik išrašyti grynųjų pinigų priėmimo kvitą, bet ir į išlaidas įtraukti savo avansu apmokėtas sumas, – sako virtualaus buhalterio i.APS projekto atstovė Milda Stasiūnienė. – Programoje atsirado galimybė į apskaitą įtraukti ir „kitas išlaidas“, pavyzdžiui, prekių transportavimo, siuntimo ir panašias, kurios pripažįstamos leidžiamais atskaitymais“.
Anot jos, smulkieji verslininkai sąskaitas faktūras gali įtraukti į apskaitos žurnalą arba pašalinti iš jo, jei šios išrašytos neteisingai. Atsižvelgus į siūlymus, supaprastintas jų anuliavimas. Gyventojams, kurie nėra PVM mokėtojai, anuliuojant sąskaitą nebereikia išrašyti kreditinės sąskaitos faktūros. Tobulinant virtualų buhalterį i.APS, numatyta paprastinti ir sąskaitos faktūros išrašymą bei koregavimą.
VMI primena, kad gyventojams, kurie Pajamų ir išlaidų žurnalą pildo internete, VMI sistemoje, nebereikia pildyti popierinio žurnalo, rūpintis apskaitos dokumentais, jaudintis, jog popieriniai dokumentai laikui bėgant pasimes. Tiesiogiai programoje jie gali išrašyti PVM sąskaitą faktūrą, sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo– pardavimo kvitą, grynųjų pinigų priėmimo kvitą. Išrašytų dokumentų duomenys automatiškai keliauja į pajamų ir išlaidų žurnalą. Ypač patogu tai, kad gyventojams, kurie naudoja virtualųjį buhalterį i.APS, VMI parengia preliminariąsias pajamų deklaracijas. Jos užpildytos pagal i.APS vedamą Pajamų ir išlaidų žurnalą, taip pat trečiųjų šalių VMI pateiktus duomenis.
VMI atkreipia gyventojų dėmesį, kad apskaitą vesti virtualiu buhalteriu i.APS galima prisijungus prie VMI informacinės sistemos i.MAS per e. bankininkystę ar su VMI priemonėmis. Pradėti vesti apskaitą e.būdu galima bet kurį metų mėnesį, tiesiog programoje reikia suvesti pajamų ir išlaidų sumas už mėnesius, kuriais apskaita buvo vedama ne i.APS.
Naujausiais VMI duomenimis, apskaitą virtualiu buhalteriu i.APS jau išbandė apie 18 tūkst. gyventojų. Šiais metais individualią veiklą pagal pažymą Lietuvoje vykdo apie 159 tūkst. gyventojų, o įsigiję verslo liudijimą dirba beveik 6 tūkst. gyventojų.
* Nuolatiniu Lietuvos gyventoju (Lietuvos rezidentu) pajamų mokesčio mokėjimo ir deklaravimo Lietuvoje tikslais yra laikomas toks gyventojas (neatsižvelgiant į jo pilietybę), kuris kalendoriniais metais turi nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje arba asmeninių, socialinių ir ekonominių interesų kalendoriniais metais turi daugiau Lietuvoje, negu užsienio valstybėje, arba kalendoriniais metais ištisai ar su pertraukomis Lietuvoje išbūna 183 dienas ar ilgiau ir pan. Gyventojas, kuris netenkina nuolatiniam Lietuvos gyventojui apibrėžti nustatytų kriterijų, yra nenuolatinis Lietuvos gyventojas.