Turbūt pasaulyje sunku būtų rasti šalį, kurios nebūtų palietusi koronaviruso pandemija. Iki šios dienos daugelis regionų yra sukaustyti ligos protrūkio gniaužtų, o krantinas švelninamas dar labai nenoriai. Turbūt nenuostabu, kad šia krize pasinaudoti bando ir programišiai – ekspertai perspėja apie didėjančią kibernetinių atakų grėsmę
Pasauliui pastaruoju metu vis labiau persikraustant į internetą, jo tiekėjai ir mobiliojo ryšio operatoriai patiria itin dideles apkrovas, o šios infrastruktūros svarba įgauna maksimalų balą. „Vis daugiau tradicinės pramonės verslų greitina skaitmeninę transformaciją, naudodami nuotolinio darbo technologijas ir siekdami tęsti įprastą veiklą, kas lemia kibernetinių grėsmių atvejų pakilimą“, – konstatuoja Kinijos vyriausybės kibernetinio saugumo agentūra.
Jos teigimu, telekonferencijų, medicininių konsultacijų ir elektroninio mokymosi programoms šiuo metu kyla didesnė rizika patirti paskirstyto atsisakymo aptarnauti atakas (DDoS), kai vienu metu prie jų jungiasi neįtikėtinai didelis kompiuterių skaičius, sutrikdantis veikimą. Pirmasis jų pakilimas stebėtas jau 2020 metų sausį, kai Kinijoje prasidėjo pirmosios karantino fazės.
Kita atakų rūšis – duomenis pavogti beisitaikantys elektroniniai laiškai. Juose piktavaliai, apsimesdami sistemos administratoriais, prašo pakeisti vartotojo prisijungimo duomenis, prieš tai suvedanti senuosius. Taip nieko neįtariantis asmuo atiduoda savo prisijungimo informaciją sukčiams ir dėl to patiria didžiulius nuostolius. Pastaruoju metu, aktyvėjant prekybai internete, tokio tipo atakomis stengiamasi išvilioti mokėjimo kortelių ir banko elektroninės sistemos prisijungimo duomenis.
Geriausias to virusu pasinaudoti bandančių programišių pavyzdys – hakerių grupuotė „DarkHotel“, bandžiusi įsilaužti į Pasaulio sveikatos organizacijos vidinę sistemą. Be to, ji atsakinga ir už įvairių Kinijos valstybinių institucijų bei diplomatinės misijos šnipinėjimą virtualiu privačiu tinklu (VPN).