„Kaspersky“ statistika rodo, kad nuo 2020 m. kovo 10 d. Lietuvoje sparčiai daugėja tinklo atakų. Paveiktų prietaisų skaičius per šias dienas išaugo nuo 3000–5000 iki 23 000. Šis pikas sutampa su tuo laiku, kai Lietuvoje, siekiant sumažinti koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmę, padaugėjo nuotoliniu būdu dirbančių žmonių.
„Regione daugėja bandymų įsilaužti į organizacijų sistemas, kad būtų galima kontroliuoti jų veiklą, pakenkti darbo eigai ar pasisavinti slaptą informaciją. Nuotolinis darbas suteikia kibernetiniams nusikaltėliams puikią galimybę nusitaikyti į tam tikrus įrenginius, ypač tuos, kurie neturi tinkamų IT saugumo sprendimų. Toks suaktyvėjimas, nors ir laikinas, leidžia manyti, kad kibernetiniai nusikaltėliai itin susidomėjo šiuo regionu. Jie intensyviai ieškojo pažeidžiamų įrenginių. Taip greičiausiai įvyko dėl to, kad padaugėjo nuotoliniu būdu dirbančių asmenų, nes atakų augimas tęsėsi tik iki savaitgalio“, – sakė Maher Yamout, „Kaspersky“ pasaulinės mokslinių tyrimų ir analizės grupės (GReAT) vyresnysis saugumo ekspertas.
Naudojamų atakų tipai buvo įvairūs, tačiau trečdalis nusikaltėlių pasirinko grubios jėgos atakas – kriptoanalizės metodą, kai išbandomi visi galimi rakto ar slaptažodžio variantai. Ši technika yra gana populiari ir gerai veikia su silpnais ar pakartotinai naudojamais slaptažodžiais, arba blogai sukonfigūruotomis sistemomis.
„Kaspersky“ kartu su kitais rinkos ekspertais neseniai pasidalino patarimais, kaip dirbti iš namų ir kokių saugumo priemonių reikėtų imtis. Šiuo metu ši informacija yra itin svarbi, nes dėl pasaulyje vykstančios pandemijos tokia praktika daugeliui įmonių tampa vis labiau įprasta.
„Stebėdami pastarųjų mėnesių tinklo atakų statistiką, mes dar niekada nematėme, kad skaičius viršytų 8000 atakų per dieną, o praėjusią savaitę šis skaičius viršijo 23 000. Tokie duomenys skatina nustatyti kritines saugumo priemones nuotolinėms darbo strategijoms, kad galėtume užtikrinti veiksmingą apsaugą. Tačiau, nors atakų skaičius mažėja, ši situacija yra stebima ir turi būti vertinama rimtai“, – pridūrė Yamout.
„Kaspersky“ grafikas, rodantis staigų tinklo atakų padidėjimą Lietuvoje tarp 2020 m. kovo 1-30 d.
„Kaspersky“ dalinasi patarimais, kuriais gali vadovautis nuotoliniu būdu dirbantys darbuotojai:
- Norėdami saugiai prisijungti prie įmonės tinklo, naudokite VPN sprendimus, kurie užšifruoja jūsų tinklo srautą;
- Naudokite kelių veiksnių (faktorių) autentifikaciją;
- Užtikrinkite, kad visi įmonės įrenginiai, įskaitant mobiliuosius telefonus, nešiojamus kompiuterius ir planšetinius kompiuterius, yra apsaugoti naudojant tinkamą programinę įrangą;
- Atskirkite savo asmeninius įrenginius / gyvenimą nuo darbo ir įmonės kompiuterių;
- Visada įdiekite naujausius operacinių sistemų ir programų atnaujinimus;
- Telekonferencijoms naudokite tik patvirtintą programinę įrangą;
-
Nepamirškite pagrindinių kibernetinio saugumo taisyklių:
- Neatidarinėkite elektroninių laiškų, kurie kelia įtarimą ar gauti iš nepažįstamo šaltinio;
- Neatidarinėkite priedų, gautų iš nežinomų siuntėjų;
- Naudokite stiprius slaptažodžius;
- Nesidalinkite slaptažodžiais;
- Nesijunkite prie neapsaugotų ar viešai prieinamų „Wi-Fi“ tinklų.