Kasmetiniai „Juodojo penktadienio“/„Kibernetinio pirmadienio“ išpardavimai siūlo neįtikėtinas nuolaidas, tačiau jie taip pat yra ir tos dienos, kai itin padažnėja finansinis sukčiavimas. Per „Pilkąjį šeštadienį“ pirkėjai daug saugesni, nes tokių išpuolių skaičius sumažėja iki trečdalio, nepaisant to, kad išpardavimai vis dar tęsiasi. Apie „Pilkąjį šeštadienį“ „Kaspersky Lab” pranešė savo kasmetinėje apžvalgoje apie naujus finansinius sukčiavimus aptinkamus sezoninių išpardavimų metu.
„Kaspersky Lab“ savo apžvalgoje paskelbė, kad 2015 ir 2016 metais per „Pilkąjį šeštadienį“ išpuolių skaičius itin sumažėjo. 2016 metais atakų skaičius, kuriose internetu naudojami populiarūs mažmeninės prekybos prekės ženklai, sumažėjo 33 proc. (nuo 770 000 iki 510 000 aptikimų). Nepaisant to, kad kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV, ši išpardavimų diena yra antra pagal populiarumą.
Tai retas momentas, kai kibernetiniai nusikaltėliai šiek tiek nurimsta šiuo aktyviu šventinio apsipirkimo laikotarpiu, kuris vyksta nuo spalio iki gruodžio mėnesio. Nors kibernetiniai nusikaltėliai dažniausiai vartotojus apgauna per elektroninius laiškus, dabar į pagalbą jie pasitelkę internetines nuorodas, reklamjuostes, socialinius tinklus ir kt. Taip jie įtikiną klientus pasidalinti savo asmeniniais finansiniais duomenimis, o šie mano, kad gaminius perka iš gerai žinomų prekės ženklų.
Kitos ataskaitoje aptartos detalės:
- Nors 2015 m. finansinis sukčiavimas sumažėjo, piktnaudžiautojų internetinėmis mokėjimo sistemomis, bankais ir mažmenininkais vėl padaugėjo 2016 m.
- Šiuo metu finansinis sukčiavimas sudaro pusę (49,77 proc.) visų sukčiavimo išpuolių. 2015 m. šis rodiklis buvo 34,33 proc.
- Mobiliųjų telefonų vartotojai greičiausiai bus priežastis, kodėl šis skaičius taip išaugo. Pagal 2017 m. Kaspersky Cybersecurity Index išmaniųjų telefonų naudojimas internetiniai bankininkystei, mokėjimams ir apsipirkinėjimui išaugo dvigubai.
- Finansiniai sukčiai išnaudoja „Juodąjį penktadienį“ savo atakoms, taip pat vartotojų informuotumą ir susirūpinimą dėl internetinio saugumo. Jie paslepia užkrėstas žinutes kaip perspėjimus dėl saugumo ar pranešimus, kad buvo įsilaužta į vartotojo įrenginį.
Norint saugiai apsipirkti internete, „Kaspersky Lab“ pataria:
- Nespauskite nuorodų, gautų iš nežinomų šaltinių ar bet kokių nuorodų, kurios atrodo įtartinos.
- Atlikdami internetinius apmokėjimus, nesinaudokite nesaugiu viešuoju „Wi-Fi“ tinklu, kadangi į tokius tinklus yra daug lengviau įsilaužti.
- Nepateikite savo kredito kortelės duomenų nepažįstamose ar įtartinose svetainėse ir prieš įvedant bet kokią asmeninę informaciją visada patikrinkite, ar tinklalapis yra autentiškas (bent jau pažvelkite į URL adresą). Suklastotos svetainės gali atrodyti kaip tikros.
- Naudokite tik svetaines, kuriose veikia saugus ryšys – svetainės adresas turėtų prasidėti HTTPS: //.
- Kuo daugiau prašoma informacijos, tuo atsargesni turėtumėte būti: paklauskite savęs, ar jiems tikrai reikalinga visa ši informacija.
- Atminkite, kad bankai ir mokėjimo įmonės niekados neprašys įvesti visų jūsų įgaliojimų. Jei abejojate – paskambinkite jiems.
- Įrenginyje įdiekite saugumo sprendimą su įmontuotomis technologijomis, skirtomis išvengti finansinio sukčiavimo. Pavyzdžiui, „Safe Money“ technologija „Kaspersky Lab“ saugumo sprendimuose sukuria saugią aplinką visų lygių finansiniams sandoriams.
„Kaspersky Lab“ šventinio laikotarpio finansinė sukčiavimo apžvalga remiasi informacija, kurią surenka „Kaspersky Lab“ anti-sukčiavimo komponentas, jis aktyvuojamas kiekvieną kartą, kai vartotojas bando atidaryti suklastotą nuorodą, kuri dar nėra pridėta prie „Kaspersky Lab“ duomenų bazės.