„Bloomberg“ rašo, kad programišiai, susiję su užsienio vyriausybe, visai neseniai atakavo keletą JAV atominių jėgainių, tiksliau jų kompiuterines sistemas. Tai paskatino kalbas, kad programišiai ieško įvairių būtų ir silpnybių elektros tiekimo sistemose JAV.
Programišiai, kaip pranešama, tikisi atrasti silpnybių ir pastatyti save į tokią padėtį, jog nurodžius vyriausybei, kuri juos remia, galėtų sutrikdyti JAV nacionalinį elektros tiekimą, kalba vyriausybės atstovai. Jie jau praėjusią savaitę įspėjo įvairias komunalinių paslaugų įmones.
Neįvardintiems programišiams jau pavyko infiltruotis į vieną neskelbiamą įmonę, kuri tiekia įvairias valdymo sistemos JAV energijos industrijai, o šios atakos turbūt yra susijusios.
Pareigūnai, tiriantys įvykius, įtaria Rusijos vyriausybę, kuri neva stovi už programišių nugaros. Visą praėjusią savaitę, dar prieš pasirodant oficialiems pranešimams, buvo bandyta blokuoti prieigas prie įvairių kompiuterinių tinklų. Vienas iš šių tinklų priklauso senstančiai atominei elektriniai Wolf Creeke, esančiai šalia ežero kranto netoli Burlingtono, Kanzaso valstijoje.
Galimybė, kad Rusijos remiami programišiai sugeba patekti į įvairias JAV energijos tiekimo sistemas, kelia „labai didelį susirūpinimą“, įspėja esami ir buvę pareigūnai, šiuo metu tiriantys šį atvejį. Rusijos programišiai visai neseniai sugebėjo sutrikdyti kai kurių Ukrainos elektros tiekimo grandinių darbą, o šiuo metu, toliau tobulindami savo įrankius, taikosi į JAV sistemas.
Teigiama, kad įsilaužimai gali būti atsakas į tai, kad JAV žvalgybos nustatė, kad Rusija paveikė 2016 metais vykusius prezidento rinkimus. JAV žvalgyba, kuri vis dar tęsia Rusijos veiksmų tyrimą, teigia, kad Rusijos remiami programišiai turi skaitmeninius ginklus, kurie gali sutrukdyti įvairių šalių elektros tinklų sistemas bei toliau tobulina įvairius metodus šioms užduotims atlikti.
„Mes nežadame kreipti dėmesio į tokius anoniminius, klaidingus pareiškimus“, – sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas atsakydamas į tai, ar Rusijos vyriausybė turėjo kokių nors sąsajų su pastaruoju metu vykdomais įsilaužimais į JAV atominių elektrinių darbą.
JAV saugumo departamentas ir FTB nurodė, kad jiems yra žinomos panašios atakos, kurios gali sukelti problemų energijos sektoriui. Jie jau nuo gegužės mėnesio įspėjo įvairias komunalinių paslaugų įmones apie tai, kad galimi įsilaužimai ir įsakė naudoti visas įmanomas apsaugos priemones.
„Šiuo metu nėra jokios indikacijų, jog galimas pavojus mūsų visuomenės saugumui, ar bet koks galimas poveikis sutrikdyti administracinius ar verslo tinklus“, – JAV vyriausybinės agentūros rašo bendrame pareiškime spaudai. Energijos departamento skyrius nurodo, kad maža dalis administracinio ir verslo sektoriaus tinklų susidūrė su problemomis bei šiuo metu dirba su jais, jog užtikrintų padidintą saugumą bei atsparumą prieš panašias atakas ateityje.
„Nėra jokio poveikio Wolf Creeko atominei elektrinei“, – sakė Jenny Hageman, atominės elektrinės atstovė spaudai „Bloomberg News“. – Priežastis, kodėl tai yra tiesa, todėl, kad mūsų pagrindiniai kompiuteriai yra visiškai atskirti nuo sistemų, kurios susijusios su verslo tinklu.“
Nepaisant to, kad kaltinama Rusijos vyriausybė, nustatyti, kad iš tiesų yra už atakų, gana sudėtinga. JAV vyriausybės saugumo tarnybos teigia naudojančios pažangiausius įrankius, jog tiksliai nustatytų, ar kokia nors vyriausybė remia šias kibernetines atakas. Keletas privačių saugumo tyrimų firmų analizuoja gautus duomenis, bet nepajėgia nustatyti, kas tai padarė.
„Šiuo metu mes negalima nustatyti, kokios tai grupės darbas“, – sakė Seanas McBridas, vyriausiasis „FireEye“, kibernetinės saugumo bendrovės, analitikas. – Nesakome, kad tai nėra susiję (red. past. su vyriausybėmis), bet šiuo metu neturime jokių to įrodymų.“ Panašiai pridūrė ir Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas: „Tai – akiplėšiška. Teiginiai, jokių įrodymų.“