Lietuvos programinės įrangos gamintojų ir platintojų asociacija „BSA Lietuva“ ketina aktyviau tikrinti Lietuvos savivaldybių įmonių naudojamą programinę įrangą. Asociacijos tikslas – paskatinti šių įmonių vadovus daugiau dėmesio skirti naudojamos programinės įrangos licencijavimui, sukurti jos valdymo ir atnaujinimo sistemas.
„Pagrindinis vyksiančių patikrinimų tikslas – ne bausti, bet paskatinti įmonių vadovus skirti didesnį dėmesį naudojamos programinės įrangos priežiūrai“, - sakė „BSA Lietuva“ prezidentas Ervinas Leontjevas. Pasak jo, šiuo metu didžioji dalis šalies verslo įmonių tam skiria žymiai daugiau dėmesio, turi sukūrę pažangias naudojamos programinės įrangos apskaitos ir atnaujinimo sistemas arba naudojasi programinės įrangos nuomos paslaugomis.
Anot „BSA Lietuva“ prezidento, savivaldybių įmonėse programinė įranga iki šiol yra perkama ir diegiama chaotiškai, todėl dažnai įmonių vadovai net nežino tikrosios padėties. „Valstybė turėtų rodyti pavyzdį, bet lyginant su savivaldybių ir valstybės įmonių situacija, prastesnė padėtis tik namų vartotojų rinkoje“, - sako E. Leontjevas.
Pasak programinės įrangos licencijavimo paslaugas valstybinėms įmonėms teikiančio „Organizacijų licencijavimo centro“ direktorius Mariaus Leščinsko, dalį problemų dėl programinės įrangos legalumo savivaldybių įmonėms sukelia tai, kad dažnai įrangą perka ne profesionalai, todėl už ją arba permokama, arba per klaidą įsigyjama tik su nauju kompiuteriu skirtos parduoti pigiausios programinės įrangos, kuri vėliau naudojama nelegaliai. „Reikia įprastą informavimą keisti detaliomis konsultacijomis ir siekti įsigilinti į kiekvieną atvejį“, -sakė jis.
„Neseniai vykdėme savivaldybių įmonių vadovų informavimo kampaniją, kurios metu kalbėjome apie optimalius būdus užtikrinti naudojamos programinės įrangos legalumą. Kaip parodė praktika, esamą taisytiną padėtį pirmiausia lemia menkas vadovų informuotumas - įmonės neveda programinės įrangos apskaitos, perka licencijas prastomis sąlygomis ir nepasirūpina, kad jos galiotų visiems įmonės kompiuteriams“, - sakė M. Leščinskas.
Atlikusi patikrinimus ir nustačiusi nelegalios programinės įrangos naudojimo atvejį, „BSA Lietuva“ inicijuoja baudžiamąsias ir civilines bylas kaltininkams. Dalis jų pasibaigia taikos sutartimis su pažeidėjais, tačiau esama ir tokių atvejų, kai pažeidėjams - ir fiziniams, ir juridiniams asmenims, buvo skirtos iki 12,5 tūkst. litų siekiančios baudos.