JAV bendrovė „Intel“ pirmadienį pristatė visiškai naują savo produkcijos klasę – „Optane“ atmintines, kuriose taikoma „3D Xpoint“ atminties technologijos. Pirmasis šios klasės gaminys yra per PCIe jungtį jungiama „Intel Optane SSD DC P4800X“ – 375 GB talpos SSD atmintinė, kuri gali atlikti ir darbinės atminties funkciją. Tiesa, kainuoja ši atmintis nepigiai – 1520 dolerių JAV rinkoje, rašo arstechnica.com.
Naujosios atminties ribota prekyba pradedama jau šiandien, o stabili jos pasiūla turėtų būti užtikrinta antroje šių metų pusėje. Antrą metų ketvirtį turėtų būti pristatytas ir 750 GB talpos PCIe modelis bei 375 GB U.2 formato modelis, o antroje metų pusėje reikėtų laukti pasirodant 1,5 TB PCIe atmintinės bei 750 GB ir 1,5 TB U.2 formato atmintinių. „3D Xpoint“ yra naujo tipo nuolatinės atminties tipas, sukurtas „Intel“ bendradarbiaujant su „Micron“.
Tikslių techninių šios atminties veikimo principų bendrovės neplatina, tačiau manoma, kad jos veikimas pagrįstas kažkokiomis varžos permainomis duomenų įrašymo metu, tačiau tokios atminties našumo ir techninės charakteristikos yra tokios, kad jos panaudojimas yra labai patrauklus labai plačiame taikymo sričių spektre.
Pirmą kartą pristačius šią technologiją 2015 metais „Intel“ tikino, kad šis atminties tipas bus net 1000 kartų spartesnis nei „NAND Flash“, 10 kartų tankesnis nei DRAM ir 1000 kartų patvaresnis nei NAND. Tiesa, tuo metu pristatymas vien rinkodariniais šūkiais ir baigėsi – nebuvo nei aiškinama, kokios funkcijos atlikimo metu buvo lyginamas greitumas, nei su kokio tipo NAND atmintinėmis buvo lyginama.
Vasarį viešumoje pasirodė pirmosios P4800X techninės charakteristikos, pagal kurias aišku: šis komponentas yra skirtas duomenų centrams, aptarnaujantiems programas su didžiuliais duomenų įrašymo/nuskaitymo krūviais ir reikalaujančias minimalios delsos. Ši atmintis sugeba pasiekti 2400 MB/s nuskaitymo ir 2000 MB/s įrašymo greitį.
Skaičiai įspūdingi, tačiau pati greičiausia „NAND Flash“ atmintis jau šiandien sugeba truputėlį greičiau. Tačiau P4800X atminties privalumai išaiškėja kai tenka palaikyti ilgalaikį didelio duomenų įrašymo ir nuskaitymo krūvį – pranašumą naujo tipo atmintinei suteikia maža delsa. Ir nors vien to pakanka, kad kai kurie duomenų centrai rikiuotųsi į eilę prie „Intel“ sandėlių, „Optane“ atmintinės turi ir dar vieną įdomią galimybę: jeigu kompiuteryje naudojamas „Xeon“ klasės procesorius, ši atmintis gali būti naudojama ne tik kaip nuolatinė, bet ir kaip darbinė (RAM) – tiesa, šiuo atveju „Optane“ delsa ir įrašymo greitis nusileidžia įprastinei DRAM atminčiai, tačiau kaina yra kur kas mažesnė, o atminties tankis didesnis.