„iconKids“ specialiai „Kaspersky Lab“ atlikti jaunimo tyrimai atskleidė neigiamą vaikų priklausomybės nuo interneto poveikį. Remiantis jo rezultatais, 55 proc. pasaulio vaikų priklausomi nuo interneto. Yra du kartus didesnė tikimybė, kad jie gali nuo tėvų slėpti galimai rizikingą veiklą internete ir naudotis jų amžiaus neatitinkančiu turiniu.
Tyrime dalyvavusios 8–16 metų vaikus auginančios 3780 šeimų iš septynių šalių pažymėjo, kad priklausomybė nuo interneto turi didesnės įtakos vaikų elgesiui. Nepilnamečių buvo prašoma pagrindiniams kasdienio gyvenimo dalykams skirsti nuo 1 ir 10 balų. Pastebėta, kad gebėjimas mokytis ir bendrauti su bendraamžiais ir tėvais blogėja vaikui augant. Kalbant apie santykius su tėvais, ši tendencija ryškiausia tarp nuo interneto priklausiančių vaikų, ir santykiai stabiliai blogėjo vaikui augant. Nuo interneto priklausomi vaikai nuo 8 metų savo santykius su tėvais įvertino 8,4 balo (palyginti su 8,7 balo nuo interneto nepriklausančių vaikų), jiems sulaukus 16-os, smuko iki 7,9 balo (nuo interneto nepriklausomų vaikų balas išliko 8,7).
Trečdalis nuo interneto priklausomų vaikų (36 proc.) internete dalijasi savo namų adresu, taip elgiasi tik ketvirtadalis nuo interneto nepriklausomų vaikų (25 proc.). Jie taip pat labiau linkę dalytis informacija apie jų dažniausiai lankomas vietas (60 proc., palyginti su 41 proc.), brangius pirkinius (41 proc., palyginti su 27 proc.) ir jų tėvų darbovietes (36 proc., palyginti su 26 proc.). Nuo interneto priklausomi jaunesnio amžiaus vaikai labiau linkę dalytis šia informacija nei vyresni vaikai.
Šeimos santykiams taip pat kyla pavojus, nes nuo interneto priklausomi vaikai perpus mažiau (50 proc.) bendrauja su tėvais nei nepriklausomi nuo interneto (25 proc.). Trečdalis (30 proc.) taip pat pripažino, kad jų naudojimasis internetu buvo tapęs šeimos ginčų priežastimi (palyginti su 10 proc. nuo interneto nepriklausomų vaikų), dar pusė (56 proc.) nuo tėvų slepia savo potencialiai rizikingą veiklą internete (palyginti su 28 proc.). Taip pat du kartus didesnė tikimybė, kad jie peržiūri nepilnamečiams netinkamą turinį (28 proc., palyginti su 11 proc.).
Žvelgiant į faktines grėsmes, per tyrimą paaiškėjo, kad beveik pusė (48 proc.) nuo interneto priklausomų vaikų jau susidūrė su kibernetinėmis grėsmėmis (palyginti su tik 24 proc. nuo interneto nepriklausomų vaikų), ir labiau tikėtina, kad jie gali tapti fizinių patyčių aukomis (17 proc., palyginti su 6 proc.), taip pat ir internetinių patyčių (7 proc., palyginti su 1 proc.).
„Vaikų naudojimasis internetu šiandien yra norma, bet nuo jo priklausomiems rizika ir neigiamas poveikis gali būti dvigubai didesnis. Nors vaikai auga kartu su technologijomis, juos vis tiek reikia mokyti jomis tinkamai ir atsakingai naudotis. Mūsų tyrimas nustatė, kad jaunesni vaikai yra labiau linkę dalytis informacija ir apeiti tėvų kontrolę, todėl labai svarbu, kad tėvai kontroliuotų riziką.
Taikydami tinkamą programinę tėvų kontrolės įrangą, rodydami gerą pavyzdį ir artimai bendraudami, tėvai gali apsaugoti savo vaikų skaitmeninį gyvenimą, užtikrinti, kad jų elgesys būtų atsakingas, vaikai nesusidurtų su pavojingu turiniu ar kibernetinėmis grėsmėmis“, – sako Andrejus Mochola (Andrei Mochola), „Kaspersky Lab“ klientų aptarnavimo departamento vadovas.
„Kaspersky Safe Kids“ tėvams suteikia galimybę lengvai nustatyti kiekvieno įrenginio kontrolę, valdyti buvimo internete ir programos naudojimosi laiką. Perspėjimo funkcijos informuoja tėvus, jei aptinkama bet kokia potencialiai kenksminga veikla ir jei vaikai su savo įrenginiu fiziškai palieka nustatytą saugią zoną.